پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » نکات تحلیل تکنیکال » نظم‌ها و بی‌نظمی‌ها

نظم‌ها و بی‌نظمی‌ها

بازار موجودی ست زنده و برای یک موجود زنده این کاملاً طبیعی ست که نسبت به محیط اطراف خود واکنش داشته باشد. این واکنش‌ها گاهی سریع و موقت است و گاهی آهسته و عمیق. اگر بخواهیم مثال بزنیم یک انسان را تصور کنید. اگر کسی دست خود را با سرعت به طرف صورت این شخص ببرد، او بطور غیرارادی سر خود را عقب کشیده و چشمان خود را می‌بندد. درواقع این کار را برای دفاع از خود انجام می‌دهد. اما نکته مهم اینجاست که او به همان سرعتی که به این حرکت واکنش نشان می‌دهد به همان سرعت نیز به وضعیت عادی خود بازمی‌گردد. تصور اینکه او با همان سر عقب کشیده و چشمان بسته تا چند روز یا چند ساعت و یا حتی چند دقیقه باقی بماند کاملاً عجیب است.

بازار نیز چنین وضعی دارد یعنی نسبت به خبرها و حاشیه‌های خود واکنش‌های سریع و موقت دارد. بنابراین کاملاً طبیعی ست که وقتی به‌عنوان مثال خبری منفی در عالم سیاست منتشر می‌شود بازارهای مالی نسبت به آن واکنش آنی داشته باشند حتی اگر مستقیماً و در کوتاه‌مدت هیچ تأثیری بر روی فروش محصولات آن بازارها نداشته باشد. به این بی‌نظمی‌ها و نوسانات آنی اصطلاحاً «نویز» یا «پارازیت» گفته می‌شود.

در مقابل، بازارها مانند یک موجود زنده مسیر و اهدافی را دنبال می‌کنند که واکنش‌هایی که به آن اشاره شد تنها وقفه‌ای کوتاه‌مدت در جریان حرکتی آن‌ها در مسیر ایجاد می‌کنند. حرکت در این مسیرها از جنس آهسته و عمیق است و در بازه‌های زمانی بسیار وسیع‌تری صورت می‌پذیرد. نام این حرکت‌های منظم را بگذارید «روند». روندها نسبت به نویزها بسیار پایدارتر و زمان‌برتر هستند.

پس هرگاه در بازاری مالی تحرکاتی شگفت و خلاف جهت بازار مشاهده کردید لزوماً قرار نیست چرخشی در بازار رخ دهد و شما احتمالاً با پدیده «نویز» که همان واکنش‌های غریزی و غیرارادی ست مواجه هستید. در این مواقع از تصمیم‌گیری خودداری کنید و اقدامی در جهت خرید یا فروش انجام ندهید. اجازه بدهید گذشت اندکی زمان، میزان اثربخشی و عمق این‌گونه نوسانات را مشخص نماید.  

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *