پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » نکات تحلیل تکنیکال » قانون چهار هفته‌ای
قانون چهار هفته‌ای

قانون چهار هفته‌ای

قانون چهار هفته‌ای (The 4 week rule) که در کتاب TECHNICAL ANALYSIS OF THE FINANCIAL MARKETS نوشته جان مورفی (John J. Murphy) به آن اشاره شده است، به بیان ساده و کاربردی برای بازار بورس تهران می‌گوید:

سهامی خریداری شود که قیمتش از بالاترین قیمت‌های چهار هفته تقویمی گذشته تجاوز کند. این مسئله به خاطر اطمینان یافتن از شکل‌گیری یک روند صعودی پایدار می‌باشد.

دقت کنید که قیمت باید تجاوز کند نه اینکه بالاتر باشد. یعنی سیگنال خرید زمانی صادر می‌شود که قیمت فعلی سهم که پایین‌تر از بالاترین قیمت آن طی ۴ هفته تقویمی (تقریباً ۲۰ روز کاری) می‌باشد، از بالاترین قیمت عبور (Cross) کند.

ضمناً به نظر من مادامی که قیمت بالاتر از متوسط قیمت‌های سهم طی ۲۰ روز کاری قبلی است می‌توان آن را با خیال راحت نگهداری نمود. برای اطمینان از این وضعیت، یک نمودار میانگین ساده ۲۰ روزه بر روی نمودار قیمت ست کنید، چنانچه منحنی قیمت بالاتر از منحنی میانگین قرار داشته باشد، این قاعده رعایت شده است.

توجه داشته باشید که این قانون صرفاً یک ابزار کمکی ست و جهت ورود و خروج قاعده‌مند از بازار، نیاز به تحلیل‌های دقیق‌تر و عمیق‌تر وجود دارد.

برای درک بهتر قانون چهار هفته‌ای به تصاویر زیر دقت کنید:

قانون چهار هفته‌ای 1
تصویر شماره (۱)
قانون چهار هفته‌ای 2
تصویر شماره (۲)
قانون چهار هفته‌ای 3
تصویر شماره (۳)

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *