سه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » نکات تحلیل تکنیکال » چگونه حد ضرر را رعایت کنیم؟!
رعايت حد ضرر

چگونه حد ضرر را رعایت کنیم؟!

«همیشه حد ضرر را رعایت کنید.» چقدر این جمله را دیده یا شنیده‌اید؟ خود من هم از این جمله به کرات در نوشته‌هایم استفاده کرده‌ام.

اما من هم مانند شما میدانم که گفتن این حرف چقدر ساده‌تر از انجام دادنش است! چرا رعایت کردن حد ضرر این‌قدر دشوار است؟

دلایل زیادی را می‌توان برای سختی رعایت حد ضرر عنوان کرد. دلایلی که اتفاقاً کاملاً هم منطقی هستند و یک فرد با احساسات کنترل‌شده را هم درگیر می‌کنند.

در این متن به دو دلیل اصلی عدم رعایت حد ضرر که یکی روانی و دیگری تکنیکی ست اشاره می‌کنم و راهکاری را برای غلبه بر این عوامل بیان می‌کنم.

دلیل اول: احساس مالکیت دارم

اولین و مهم‌ترین دلیلی که ما را از فروش سهامی که حد ضرر خود را زده است، ناتوان می‌کند احساس مالکیتی ست که نسبت به آن سهام داریم. یکی از فرآیندهای ذهنی جالب و کمی عجیب انسان‌ها، احساس مالکیتی ست که نسبت به کالایی که می‌خرند پیدا می‌کنند. ذهنیتی که معلول خودخواهی آدم‌هاست. به‌عنوان مثال ممکن است شما تا چند روز پیش نسبت به سهام یک شرکت خاص هیچ احساس خاصی نداشته‌اید اما وقتی ۳ روز پیش آن را خریدید اکنون انگار برای شما رنگ و بوی متفاوتی پیدا کرده. بطوریکه اگر قیمت سهام این شرکت بالا هم برود فروشش برای شما دشوار است چه برسد به اینکه پایین بیاید.

راهکار: در کتاب «چگونه در بازارهای مالی موفق بمانیم» به نکته‌ای اشاره کرده‌ام با این مضمون:

یک ضرب‌المثل بورسی است که می‌گوید: “هرگز با سهام هیچ شرکتی ازدواج نکنید.” شما فقط به جیب خودتان متعهد هستید!

خاطرتان باشد که هدف اصلی ما از سرمایه‌گذاری در بورس، پول درآوردن است نه حمایت از اقتصاد یک صنعت یا شرکت بخصوص. وقتی برای نگهداری سهامی هیچ دلیل مالی و پولی ندارید و دلایلتان صرفاً اخلاقی ست و یا امیدهای کاذبی به رشد یک شرکت دارید، امیدهایی که هیچ تحلیل علمی از آن پشتیبانی نمی‌کند، بدانید که در حال ارتکاب یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در بورس هستید.  

دلیل دوم: نمی‌دانم کجا بفروشم؟

با فرض اینکه حد ضرر را درست و علمی تعیین کرده باشید از کجا بدانید کجای نوسانات بازار باید اقدام به فروش کنید؟

راهکار: همین جا نکته مهمی را یادآوری می‌کنم. از فکر پولبک (Pull back) بیرون بیایید. اگر برایتان مسجل شد که سهامتان حد ضررش را زده است، بی جهت زمان را از دست ندهید و با هر قیمتی آن را بفروشید. ممکن است پولبک اتفاق بیفتد ممکن است نیفتد. اما شما ریسک نکنید و سهم را بفروشید.

وقتی قیمت سهامتان در طول یک روز زیر حد ضرر تعیین شده معامله شد، صبر می‌کنید تا بازار بسته شود. اینجا سه حالت ممکن است اتفاق بیفتد که در زیر، هر سه حالت را و اقدام در این حالت‌ها را توضیح می‌دهم:

حالت اول

اگر قیمت سهم، زیر حد ضرر بسته شد، روز بعد معاملات آن سهم را رصد می‌کنید. اگر دیدید قیمت‌ها همچنان زیر حد ضرر شما نوسان می‌کند، بلافاصله و با هر قیمتی اقدام به فروش نمایید. اگر موفق نشدید بفروشید و سهم صف فروش شد، روز بعد، از ابتدای گشایش بازار سعی در فروش نمایید و همین‌طور در روزهای بعد.

مثال:

تصویر اول حالت اول
تصویر دوم حالت اول
تصویر سوم حالت اول
تصویر چهارم حالت اول
تصویر پنجم حالت اول

حالت دوم

اگر قیمت سهم بالای حد ضرر بسته شد و روز بعد هم معاملات سهم بالای این محدوده دنبال شد معنی‌اش این است که حد ضرر شما زده نشده است و سهامتان را نگهداری می‌کنید.

مثال:

تصویر اول حالت دوم
تصویر دوم حالت دوم
تصویر سوم حالت دوم
تصویر چهارم حالت دوم

حالت سوم

اگر قیمت سهم، زیر حد ضرر بسته شد ولی روز کاری بعد، معاملات رو به بالا بود معنی‌اش این است که حد ضرر را به‌درستی تعیین نکرده بودید. در این حالت صبر می‌کنید تا بازار بسته شود. اگر قیمت بالای حد ضرر تعیین شده بسته شد که خطر رفع شده است. اما اگر قیمت‌ها مجدداً رو به پایین نوسان کرد و زیر حد ضرر بسته شد،‌ حالت اول اتفاق افتاده است.

مثال:

تصویر اول حالت سوم
تصویر دوم حالت سوم
تصویر سوم حالت سوم
تصویر چهارم حالت سوم

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *