دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » نکات تحلیل تکنیکال » ۷ نکته درباره اسیلاتورها
اسیلاتورها - نوسانگرنماها - سرمایه‌گذاری - نکات تحلیل تکنیکال

۷ نکته درباره اسیلاتورها

درباره اسیلاتورها (نوسانگرنماها) خوب است چند نکته را بدانید و همیشه در نظر داشته باشید:

۱٫ اسیلاتورها مشاوران شما هستند نه تصمیم‌گیرندگان شما!

برای یک تحلیلگر تکنیکال، مهم‌ترین نمودار جهت بررسی و تصمیم‌گیری، نمودار قیمت – زمان می‌باشد و نمودارهای مربوط به اندیکاتورها نقش پشتیبان تصمیم‌گیری دارند. بنابراین شما باید مانند مدیری رفتار کنید که نظرات مشاوران خود را جویا می‌شود اما درنهایت خودش تصمیم می‌گیرد چه کاری انجام دهد.

۲٫ اسیلاتورها در بازارهای خنثی هم کارایی دارند

اسیلاتورها ابزارهایی هستند که برخلاف میانگین‌ها در دوره‌های ثبات قیمت‌ها در بازار هم قابل استفاده و استناد هستند. این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اسیلاتورهاست که به تحلیلگر اجازه می‌دهد زمانی که بازار بدون روند است نیز معامله نماید.

۳٫ اسیلاتورها هم حمایت و مقاومت دارند

برای نمودار نوسانات اسیلاتورها هم مانند نمودار قیمت می‌توان خطوط حمایت و مقاومت، الگو و کانال رسم کرد. ضمن آنکه نقاط رسم خطوط در اسیلاتورها واضح‌تر و قابل تشخیص‌تر از نمودار قیمت می‌باشد.

۴٫ اسیلاتور MACD

بهترین و کامل‌ترین اسیلاتور، MACD است. البته اگر Ichimoku را اسیلاتور در نظر نگیریم.

۵٫ قبل از تصمیم‌گیری، تأیید بگیرید

برای تأیید صحت پیش‌بینی خود حتماً از بیش از یک شاخص یا اندیکاتور کمک بگیرید.

۶٫ کاربردهای مهم اسیلاتورها

مهم‌ترین کاربرد اسیلاتورها یکی در مواقع خرید و فروش‌های هیجانی ست. جایی که نمودار اندیکاتور از حدود بالا و پایین خود تجاوز می‌کند. و دیگری زمانی است که نمودار اندیکاتور با نمودار قیمت، واگرایی ایجاد می‌نماید.

۷٫ همگرایی‌ها

همان‌طور که واگرایی، نشانی از برگشت جهت قیمت است همگرایی نمودار اسیلاتور با نمودار قیمت نیز تأیید بسیار خوبی برای ادامه حرکت قیمت در جهت جاری خود می‌باشد. به تصویر زیر توجه کنید:

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *