پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » نکات تحلیل تکنیکال » چگونه بفهمم سهم، مقاومت خود را رد کرده است؟

چگونه بفهمم سهم، مقاومت خود را رد کرده است؟

به‌عنوان یک سرمایه‌گذار در بازار بورس حتماً این جمله را زیاد شنیده‌اید که صبر کنید تا نمودار، مقاومت خود را رد کند بعد اقدام به خرید نمایید. اما چگونه می‌شود فهمید که نمودار، مقاومتش را رد کرده. در این مطلب سعی می‌کنم به‌طور ساده بیان کنم که چگونه از شکستن مقاومت اطمینان حاصل کنیم.

برای اینکه بفهمیم یک مقاومت شکسته شده است توجه به نکات زیر ضروری ست:

۱- حجم معاملات به تنهایی کافی نیست.

از افزایش حجم معاملات در زمان تماس و گذر از خط مقاومت هیچ‌گونه اطمینانی حاصل نمی‌شود. چراکه به‌طور کلی حجم معاملات در محدوده‌های حمایت و مقاومت افزایش میابد بنابراین ممکن است در روز تماس نمودار با سطح مقاومتی، حجم معاملات افزایش داشته باشد ولی طی روزهای آینده نوسانات قیمت پایین‌تر از مقاومت رقم بخورد. به شکل (۱) توجه کنید:

همان‌طور که در شکل مشخص است افزایش حجم معاملات نزدیک به مقاومت نسبت به روزهای قبل‌تر مشهود است. اما در تلاش‌هایی که نمودار جهت عبور از مقاومت داشته ناکام بوده است.

ضمناً در بازار بورس تهران به دلیل محدودیت دامنه نوسان ممکن است سهمی صف خرید شود و حجم معاملات کمی داشته باشد. در این حالت به احتمال زیاد نمودار قصد عبور از مقاومت را دارد ولی سرمایه‌گذاری که حجم معاملات را به تنهایی ملاک معاملات خود قرار می‌دهد سیگنالی دریافت نمی‌کند. مگر اینکه حجم صف خرید آن روز را نیز به حجم معاملات اضافه کند که این کار هم دقیق و اصولی نیست.

۲- معامله سهم بالاتر از محدوده مقاومت به تنهایی کافی نیست.

وقتی صحبت از نفوذ قیمت در سطح مقاومت می‌کنیم منظورمان صرفاً انجام معامله بالاتر از این سطح (که عمدتاً حجم کمی هم دارد) نیست. به شکل (۲) نگاه کنید:

شکل (2)
شکل (۲)

سهم بالاتر از مقاومت معامله شده و کندل سایه‌ای بالاتر از خط مقاومت زده اما در نهایت قیمت زیر مقاومت بسته شده است.

۳- کندلهای با بدنه کوتاه، Doji و مشکی رنگ (نزولی) حتی اگر قیمت بالاتر از مقاومت بسته شده باشد به معنی عبور از مقاومت نیست.

به شکل (۳) توجه کنید:

شکل (3)
شکل (۳)

۴- برای اطمینان از شکست مقاومت چند شرط زیر باید هم‌زمان برقرار باشد:

۱) قیمت در پایان روز بالاتر از مقاومت بسته شود.

۲) نمودار با یک کندل سفید بزرگ از مقاومت عبور کند.

۳) بیشتر بدنه کندل از خط عبور کرده باشد. این مورد را باید با توجه به محدودیت دامنه نوسان در بورس تهران لحاظ نمود.

۴) کندل بعد از کندل عبوری از مقاومت باید به‌عنوان تأیید بالاتر از مقاومت بسته شود.

۵) حجم معاملات افزایش محسوس داشته باشد.

چنانچه ۵ شرط فوق برقرار باشد حتی اگر نمودار Pullback هم داشته باشد خیالمان راحت است که پس از یک استراحت،‌ حرکت صعودی بازار ادامه می‌یابد. به شکل‌های (۴) و (۵) توجه کنید:

شکل (4)
شکل (۴)
شکل (5)
شکل (۵)

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *