پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
قورباغه آب‌پز

قورباغه آب‌پز

حتماً ماجرای قورباغه آب‌پز یا تئوری Boiling Frog را شنیده‌اید. اگر نه، کمتر از یک دقیقه وقتتان را می‌گیرد. میگویند اگر قورباغه‌ای را درون یک ظرف آب جوش بیندازید، قورباغه بلافاصله از داخل آب، بیرون می‌جهد. اما اگر همان قورباغه را در همان ظرف آب با دمای ملایم بیندازید و یک درجه یک درجه ظرف را گرم کنید تا آب داخل آن به نقطه جوش برسد، قورباغه بینوا درون آن آب‌پز می‌شود.

حال این مثال چه ربطی به کار ما دارد؟ بحث در مورد حد ضرر و رعایت کردن حد ضرر است. این بسیار بسیار مهم است که وقتی حد ضرر سهام خریداری شده‌ای را معین می‌کنیم به آن پایبند باشیم. یعنی وقتی سهاممان حد ضررش را زد انگار درون آب جوش پریده ایم. بلافاصله از آن معامله خارج شویم.

اولاً در تعیین حد ضرر از مشاوران و خبرگان کمک بگیرید و به صورت دلبخواهی و یا قالبی حد ضرر تعیین نکنید. قالبی و یا مکانیکال یعنی مثلاً بگوییم من به هر قیمتی که سهمی را خریده باشم ۵ درصد زیر آن قیمت را به‌عنوان حد ضرر در نظر می‌گیرم. این کار را حتی برای حد سود هم نکنید چه برسد به حد ضرر. ثانیاً زمانی که حد ضرر موردنظر، شکسته شد بدون هیچ فکر و برنامه‌ای و درست مانند یک ربات،‌ اقدام به فروش سهام خود کنید و منتظر پول بک هم نشوید. به این فکر نکنید که اگر سهم برگردد چه. هیچی، شما فقط یک فرصت سودآوری را از دست داده‌اید. فرصتی که به شما ضرر نمی‌رساند فقط سودی برای شما ندارد. این خیلی بهتر از ضرر کردن است. در ثانی شما پایبند به اصول بوده‌اید و از این بابت باید به خودتان افتخار کنید. اصول در بیشتر زمان‌ها درست عمل می‌کند و موارد استثنا هم ارزش ریسک کردن ندارد. این کار به شما اعتماد به نفس می‌دهد و اعتماد به نفس هم کالای بسیار با ارزشی ست که نمی‌توانید آن را از یک سوپرمارکت تهیه کنید!

چه می‌شود اگر حد ضرر را رعایت نکنم

حال ببینیم در صورت عدم رعایت حد ضرر چه فعل و انفعالاتی در درون ما رخ می‌دهد. رعایت کردن حد ضرر، آن‌قدرها هم کار آسانی نیست. خیلی سخت است که شما شکست خود را بپذیرید. آخر شما برای خودتان کسی هستید! تازه در صورت رعایت حد ضرر و فروش سهام، سرمایه اولیه‌تان نسبت به قبل کاهش یافته است. یادم می‌آید در نیمه دوم دی‌ماه سال ۱۳۹۲ که بازار بسیار صعودی، اولین سیگنال جدی فروپاشی‌اش را صادر کرد به دوستی گفتم که سهم‌هایش را بفروشد و از بازار خارج شود. در جواب، آن دوست به من جمله‌ای گفت که هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم. او گفت: «آخه تو ضررم!»

بله، او در ضرر بود اما می‌توانست ضرر مثلاً ۵ درصد خود را تبدیل به ضرر ۵۰ درصد نکند. همین‌طور زمان زیادی که بیش از سه سال طول می‌کشید را برای رسیدن قیمت سهامش به قیمت خرید اولیه از دست ندهد. و از همه مهم‌تر به روح و روان خود رحم می‌کرد و این انتظار کشنده و دردناک را فقط با ۵ درصد ضرر که به‌راحتی می‌شد از بازاری دیگر و موقعیتی دیگر جبران کرد، معاوضه می‌نمود.

وقتی قیمت‌ها مرتباً کاهش میابد و از حد ضرر هم فاصله معناداری می‌گیرد انگار که آدم به مرض بی‌خیالی مبتلا می‌گردد. درست مثل قورباغه ای که انگار دارد حمام آب گرم می گیرد. مثلاً خیلی راحت می‌گوید که: من نگاه بلندمدتی دارم! یا من آدم صبوری هستم. ما خیلی خود را جدی می‌گیریم و فروش سهم ضررده را پذیرش اشتباه و حتی شکست قلمداد می‌کنیم. پس برای محافظت از خود و از این قصر و قلعه‌ای که دور خود بنا کرده‌ایم، با بازی کردن با کلمات، به‌جای جبران اشتباهمان، به آن عمق و اثر بیشتر می‌دهیم.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *