جمعه , ۳۰ مهر ۱۴۰۰
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » میانگین کم کردن، هنر بی‌هنرها
میانگین كم كردن، هنر بی‌هنرها

میانگین کم کردن، هنر بی‌هنرها

میانگین کم کردن، هیچ افتخاری ندارد! نه افتخار دارد و نه کلاس. پس پز آن را با صدای بلند به دیگران ندهید. چون دیده‌ام افرادی را که با افتخار از میانگین کم کردن در یک سهم حرف می‌زنند.

میانگین کم کردن با خرید پلکانی کاملاً متفاوت است. خرید پلکانی یک انتخاب است و پیش‌نیاز آن، آگاهی و تسلط سرمایه‌گذار به اوضاع. خرید پلکانی، انتخاب یک استراتژی ست و برخلاف تصور عده بسیاری، زمانی که سهم بالاتر می‌رود و یا در حال اصلاح زمانی ست، انجام می‌شود. پس در زمانی که سهام ما مرتب قیمت‌های پایین‌تری را تجربه می‌کند و ما مرتب اقدام به خریدهای بیشتر می‌کنیم درواقع در حال وسیع‌تر کردن ضررهای خود هستیم و درواقع برای جبران یک اشتباه که مقصرش خودمان بوده‌ایم، آن اشتباه را بزرگ و بزرگ‌تر می‌کنیم. چرا؟ عرض می‌کنم. اما قبل از آن ببینیم فرآیند صحیح خرید و فروش سهام به چه شکل است؟

فرآیند صحیح خرید و فروش سهام:

  1. سهمی را پس از مثبت بودن نتایج تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال، برای خرید انتخاب می‌کنید.
  2. بلافاصله حد ضرر آن را مشخص می‌کنید.
  3. حد سود آن را با توجه به استراتژی زمانی خود، تعیین می‌کنید.
  4. زمان مور نظرتان را برای مهلتی که به سهم برای صعود می‌دهید، مشخص می‌کنید.
  5. به مراحل ۲، ۳ و ۴ پایبند می‌مانید.

حال بینیم برای کسی که تصمیم به میانگین کم کردن می‌گیرد چه اتفاقی می‌افتد.

شاید شخص سرمایه‌گذار، کلیه مراحل فرآیند خرید و فروش را کامل و درست انجام دهد ولی مرحله ۵ را تحت تأثیر هیجانات و احساسات مختلف، رعایت نکند. به‌عنوان مثال، سهمی را که حد ضرر آن زده شده است، نگه دارد. این همان‌جایی ست که شخص مرتکب اشتباه می‌شود.

حال چه باید کرد؟

میانگین کم کردن برای فردی که حد ضرر را رعایت نکرده خوب است اما آداب و اصولی دارد که باید رعایت شود. اگر حد ضرر را رعایت نکردید و تصمیم گرفتید سهمی را که حد ضررش را زده نگه دارید حالا به هر دلیلی، دقت داشته باشید که همیشه برای خرید باید منتظر سیگنال خرید باشید. اینکه یک سهم، قیمتش نسبت به مثلاً یک ماه پیش، ارزان‌تر شده اصلاً دلیل یا سیگنال خرید محسوب نمی‌شود. شما برای هر خریدی چه خرید سهم جدید چه اضافه کردن سهمی که از قبل داشته‌اید، باید سیگنال خرید دریافت کنید.

پس اگر نقدینگی دارید، آن را به‌جای میانگین کم کردن سهمی که در ضرر است، وارد سهمی کنید که سیگنال خرید دارد. این‌طوری برآیند سود و ضرر شما زودتر مثبت می‌شود.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *