جمعه , ۳۰ مهر ۱۴۰۰
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » بلندمدتی بیندیشید، کوتاه‌مدتی عمل کنید!
نگاه بلند مدت

بلندمدتی بیندیشید، کوتاه‌مدتی عمل کنید!

بلندمدتی اندیشیدن، فقط مختص حرفه‌ای‌هاست. حال ممکن است یک حرفه‌ای، تازه‌کار باشد اما از همان ابتدا با طرز نگرشش به مقوله سرمایه‌گذاری، مشخص است که در آینده، بسیار موفق‌تر از هم‌دوره‌ای‌های خود خواهد شد.

ما بارها در سایت، در خصوص رفتار حرفه‌ای صحبت کرده‌ایم. یکی از مهم‌ترین رفتارهای حرفه‌ای، بلندمدتی اندیشیدن و متعاقب آن، بلندمدتی معامله کردن است. درواقع هرچه شما معاملات خود را به سمت بازه‌های زمانی بلندتر سوق دهید، حرفه‌ای‌تر رفتار کرده‌اید و در آینده موفق‌تر از سایرین خواهید بود.

کمتر شنیده شده شخصی که تفکر «نوسان گیری» دارد در بلندمدت از کسی که بلندمدتی می‌اندیشد موفق‌تر عمل کرده باشد. نوسان گیری فقط پر سر و صداست. درست مانند تبلیغات تلویزیونی. خیلی وقت‌ها فاصله آنچه در تبلیغ یک محصول می‌بینیم با خود محصول، از زمین تا آسمان است. ممکن است از هر ۴ معامله یک نوسانگیر، ۳ تای آن موفق باشد اما همان یک معامله ناموفق، سود او را ضایع می‌کند. افراد نوسان گیر را از سر و صدایی که دارند و غرور و افتخارشان به خود می‌توان شناخت. شما این‌گونه نباشید.

میدانم که بلندمدتی معامله کردن خیلی سخت است و نیاز به صبوری و استقامت زیادی دارد. من در ابتدا از شما می‌خواهم فقط بلندمدتی بیندیشید. بدین شکل رفته‌ رفته سبک معاملاتی‌تان نیز تغییر ماهیت می‌دهد. طبق آنچه در کتاب «چگونه در بازارهای مالی موفق بمانیم» نیز به آن اشاره کرده‌ام یک دید بلندمدت به سهم داشته باشید حتی اگر بخواهید یا بعد از خرید، تصمیم بگیرید معامله چند روزه انجام دهید و نوسان گیری کنید.

حتماً داستان زندگی انسان‌های موفق دنیا در حوزه سرمایه‌گذاری و بازار سهام را بارها شنیده یا خوانده‌اید. افرادی مانند وارن بافت، پیتر لینچ، بیل ویلیامز و … را. همه آن‌ها تفکر و عملکرد بلندمدتی داشته و دارند. سهامی را می‌خرند و گاهی تا بیش از ۱۰ سال آن را نگه می‌دارند. خود شما به‌مرور به این نتیجه خواهید رسید که برترین و حرفه‌ای‌ترین رفتار سرمایه‌گذاری،‌ سرمایه‌گذاری با اهداف بلندمدت خواهد بود.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

۲ چرا نظرتان را برای ما نمی‌نویسید ؟

  1. بادرود و سپاس از مطالب مفید شما
    ای کاش زودتر به این مطالب می‌رسیدم. افسوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *