جمعه , ۲ مهر ۱۴۰۰
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » وقتی جاودانگی بهشت، ترسناک می‌شود!
ترس از جاودانگي بهشت

وقتی جاودانگی بهشت، ترسناک می‌شود!

شخصیت آقای همساده در مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی را یادتان هست؟! مهم‌ترین ویژگی این شخصیت عجیب این بود که از اتفاقات خوبی که برایش می‌افتاد ناراحت می‌شد و برعکس اگر وضعیت خراب بود و بلاهای گوناگون به سرش میامد، می‌خندید. گویی اگر اوضاع خوب پیش می‌رفت یک جای کار ایراد داشت. اما اگر بدبختی پشت بدبختی تجربه می‌کرد همه‌چیز خوب و طبیعی بود.

چند نفر از ما این‌جوری هستیم؟ لااقل بعضی وقت‌ها یا حداقل در وقت سرمایه‌گذاری. من خودم بارها این را از افراد مختلف شنیده‌ام که میگویند: سرمایه‌گذاری به ما نیومده یا ما اگه سود کنیم عجیبه.  

یکی از مهم‌ترین دلایل شکست در همه ابعاد زندگی، ترس است و یکی از انواع ترس‌ها، ترس از موفقیت که درنهایت منجر به شکست می‌شود. این نوع ترس به همان اندازه مخرب است که ترس از شکست. در بازار سهام کسانی که این ترس را به شکل نهادینه در درون خود دارند، از رشد بازار و سود اندک سرمایه‌شان متعجب می‌شوند و بلافاصله از ترس اینکه مبادا همین مقدار کم سود را از دست بدهند سهام خوب خود را می‌فروشند و به‌اصطلاح سر سود را می‌برند. سپس منتظر می‌شوند تا بازار خراب شود و خیالشان راحت شود که اوضاع روال طبیعی خود را پیدا کرده.

این نوع ترس، بسیار فاجعه‌بار و مخرب است. تصویری در ناخودآگاه است که هرگز اجازه نمی‌دهد ما پولدار شویم و اگر چنانچه برحسب اتفاق! پولی هم به حسابمان واریز شود فوراً آن را تبدیل به زباله می‌کنیم!

بیاییم با خودمان صادق باشیم. یک‌بار بنشینیم و با مکاشفه درون خود و تجربیات و پیامدهای گذشته زندگی‌مان، کشف کنیم که آیا این نوع ترس را داریم یا خیر. فقط شناسایی ترس از موفقیت و آگاهی از وجود آن، گام بسیار مهمی در غیرفعال کردن این چرنوبیل ناخودآگاه خواهد بود.

سود و پول و همه مادیاتی که می‌تواند آسایش ما را در این دنیا افزایش دهد، حق مسلم ماست و هرگونه ذهنیتی که مانع از دستیابی ما به مواهب مادی باشد، مضر و مطرود است.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *