سه شنبه , ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
بهترين سرمایه‌گذاری

بهترین سرمایه‌گذاری

بهترین سرمایه‌گذاری در حال حاضر چیست؟ این سؤالی ست که در هر مقطع از زمان، ذهن یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای را به خود مشغول می‌کند. کجا پولم را هزینه کنم که بیشترین عایدی را برای من داشته باشد.

در مقاطعی که بازارهایی مانند طلا، ارز، بورس و املاک در مسیر صعود هستند، یک سرمایه‌گذار به‌خوبی اغناء می‌شود. اما زمانی که تمامی این بازارها جذابیت سرمایه‌گذاری را از دست می‌دهند و درنهایت نزولی یا خنثی می‌شوند گویی انگیزه‌های یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای به‌کلی فرو می‌ریزد. ظاهراً سرمایه‌گذار داستان ما دیگر کاری برای انجام دادن ندارد. به این ترتیب روحیه خود را از دست داده و زندگی کاری او بی‌معنا می‌شود. این‌ها همه اتفاقاتی هستند که ممکن است تحملش برای یک حرفه‌ای سخت و طاقت‌فرسا باشد و پس از مدتی منجر به اخذ تصمیمات اشتباه شوند.

شخص سرمایه‌گذار که دیگر نمی‌تواند این شرایط را تحمل کند معمولاً ۲ کار انجام می‌دهد که هر دو هم همراه با ریسک زیاد هستند. یا وارد بازارهای دوطرفه مانند آتی سکه و فارکس می‌شود که بتواند از فروش هم سود کسب کند و یا تصمیم می‌گیرد در کف کانال‌های نزولی بازار بورس اقدام به خرید سهام کند و از اصلاح قیمت‌ها در روند نزولی سود به دست آورد.

شخصاً با تجربیاتی که دارم هردوی این کارها را نادرست میدانم. مگر آنکه درصد کمی از سرمایه را درگیر این بازارها کرده و صرفاً جهت سرگرمی آن را انجام دهیم.

پس بهترین کار چیست؟

برمی‌گردیم به پرسش اول. بهترین سرمایه‌گذاری در حال حاضر چیست؟

اگر بخواهیم به ترتیب اولویت بگوییم چه کارهایی بهترین راه برای سرمایه‌گذاری ست، به عقیده من به فهرست زیر می‌رسیم:

  1. سرمایه‌گذاری روی خود
  2. سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکار شخصی
  3. سرمایه‌گذاری در بورس

جالب اینجاست که سرمایه‌گذاری‌های ۲ و ۳ همیشگی نیست و زمان‌هایی باید دست نگه داریم و پولی وارد آن‌ها نکنیم. اما رتبه ۱ فهرست، یعنی سرمایه‌گذاری روی خود، همیشگی ست و تا آخرین روز عمرمان هم می‌تواند ادامه یابد.

سرمایه‌گذاری روی خود یعنی یادگیری، یعنی آموزش دیدن، یعنی تعیین هدف و یاد گرفتن راه‌های رسیدن به آن هدف.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *