دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در سرمایه‌گذاری » ۱۴ مرحله احساسات یک سرمایه‌گذار
احساسات یک سرمایه‌گذار

۱۴ مرحله احساسات یک سرمایه‌گذار

احساسات یک سرمایه‌گذار همیشه بیشترین تأثیر را بر معاملات او میگذارد. فرض بازارهای کارا این است که افراد منطقی وارد معاملات در آنها می‌شوند که متمایل به دریافت بیشترین سود و کمترین زیان هستند. اما همان‌طور که می‌دانیم سرمایه گذران به‌طور کلی ربات‌های منطقی نیستند و احساسات اغلب بر روی تصمیم‌گیری‌های ما تأثیر گذاشته و ما را از دنبال کردن یک روش منطقی بازمی‌دارد.

با علم به اینکه ما هرگز نمی‌توانیم بر احساسات ذاتی خود فائق آییم باید در جستجوی درک طیف احساساتی باشیم که ممکن است به‌عنوان یک سرمایه‌گذار تجربه کنیم و اینکه چگونه این احساسات بر تعاملات ما با بازار اثر می‌گذارد. چرخه‌ای مشترک از روانشناسی بازار وجود دارد که به‌طور شفاف نشان می‌دهد که چگونه این احساسات بروز داده می‌شوند و بر روی تصمیمات ما اثر می‌گذارند. با فهم مراحل مختلف این چرخه می‌توانیم ترن هوایی احساسات را رام کنیم. این ۱۴ مرحله به شرح زیر می‌باشند:

۱- Optimism (خوش‌بینی)– یک نگاه مثبت ما را به آینده دلگرم می‌کند و تشویق می‌شویم برای خرید سهام.

۲- Excitement (هیجان)– برخی از انتظارات اولیه ما شکل واقعیت به خود می‌گیرد و ما شروع به خیال‌پردازی می‌کنیم.

۳- Thrill (تپش)– در این نقطه ما سرمایه‌گذاران نمی‌توانیم به‌طور معقول، موفقیتمان را تفسیر کنیم و شروع می‌کنیم به تعریف از هوشمندی خود.

۴- Euphoria (رضایتمندی)– این مرحله نشان‌دهنده نقطه ماکزیمم ریسک مالی است. این‌طور در نظر گرفته می‌شود که هر تصمیمی منجر به سودآوری سریع و آسان خواهد شد. در این مرحله ما هر ریسکی را نادیده می‌گیریم و از هر معامله‌ای که می‌کنیم انتظار سود داریم.

۵- Anxiety (تشویش)– برای اولین بار بازار خلاف جهت میل ما حرکت می‌کند. هرگز در این مرحله ضررهای خود را نمی‌پذیریم. به خودمان می‌گوییم ما سرمایه‌گذاران بلندمدتی هستیم و اینکه تمام پیش‌بینی‌هایمان بالاخره محقق خواهد شد.

۶- Denial (انکار)– وقتی بازارها هیچ بازگشتی در کارشان نیست ما هنوز نمی‌دانیم چگونه باید عمل کنیم. شروع می‌کنیم به انکار اینکه انتخاب‌های بدی داشته‌ایم یا اینکه می‌گوییم سهام در کوتاه‌مدت به سودآوری نمی‌رسد.

۷- Fear (ترس)– واقعیت‌های بازار گیجمان می‌کند. ما به این باور می‌رسیم که سهامی که مالکشان هستیم هرگز طبق خواسته ما حرکت نخواهد کرد.

۸- Desperation (ناامیدی)– در این مورد که چه واکنشی داشته باشیم هیچ ایده‌ای نداریم. به هر تحلیلی که ما را به وضعیت قبل از ضرر برگرداند چنگ می‌زنیم.

۹- Panic (وحشت)– همه تحلیل‌ها را پس می‌زنیم. ما خود را یک بازنده مطلق برای هر آنچه بعداً انجام می‌دهیم می‌پنداریم.

۱۰- Capitulation (تسلیم)– در این مرحله به این باور می‌رسیم که سبد سهام ما هرگز مجدداً رشد نخواهد کرد. بنابراین تمام سهاممان را می‌فروشیم تا جلوی ضررهای بیشتر را بگیریم.

۱۱- Despondency (دلسردی)– بعد از خروج از بازار دیگر نمی‌خواهیم مجدداً سهام بخریم. این وضعیت اغلب نشان‌دهنده آغاز حرکت بزرگ‌ترین فرصت مالی بازار است.

۱۲- Depression (افسردگی)– نمی‌دانیم چگونه می‌توان به این حد احمق بود. تلاش برای فهمیدن واکنش‌هایمان را رها می‌کنیم.

۱۳- Hope (امید)– بالاخره متوجه می‌شویم که بازارها در طول چرخه‌هایی حرکت می‌کنند و شروع می‌کنیم به جستجوی فرصت بعدی‌مان.

۱۴- Relief (آسایش خاطر)– خرید سهامی که به سودآوری رسیده است. ما به ایمان بازسازی‌ شده‌ای می‌رسیم که در سرمایه‌گذاری، آینده وجود دارد.

افراد در فرآیند تصمیم‌گیری‌شان به‌وضوح از این چرخه پیروی می‌کنند. از زمانی که شاخص‌های بزرگی همچون S&P 500 تصمیم میلیون‌ها نفر را نشان می‌دهد باید انتظار داشته باشیم که ارزش شاخص‌ها به‌درستی این الگو را دنبال کند. اگر ما به نقطه‌ای از این چرخه که در حال حاضر در حال تجربه کردنش هستیم آگاهی پیدا کنیم به برداشت بزرگ‌تری از اینکه چگونه احساساتمان در حال تأثیر بر روی تصمیمات سرمایه‌گذاری‌مان هستند خواهیم رسید. این شناخت به ما برای مدیریت سبدهای سرمایه‌گذاری‌مان و پیش‌بینی حرکت بعدی یک بازار گسترده کمک خواهد نمود.

منبع: وب‌سایت Stocktrader.com نوشته Sean Hannon

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

یک نظر

  1. خیلی خوب بود 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *