جمعه , ۳۰ مهر ۱۴۰۰
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در سرمایه‌گذاری » چگونه جلوی احساس ناکامی را بگیریم (قسمت اول)
احساس ناکامی

چگونه جلوی احساس ناکامی را بگیریم (قسمت اول)

احساس ناکامی مداوم می‌تواند بر سلامتی و روحیه شما تأثیر منفی بگذارد. با این حال ، متوقف کردن چنین افکاری به این معنا نیست که باید همه چیز را ناگهان عالی کنید. در عوض می‌توانید یاد بگیرید که بر افکار خود تسلط داشته باشید. با خلاص شدن از افکار منفی، تغییر تمرکز و انجام اقداماتی در جهت بهبود سلامت جسمی و روحی خود، احساس نارسایی مانند «شکست» را متوقف کنید.

متوقف کردن افکار منفی

۱- منبع احساسات خود را بفهمید

مدتی را صرف این فکر کنید که چرا احساس شکست می‌کنید و سعی کنید تا حد ممکن مشخصاً به یک نتیجه برسید. به‌عنوان مثال، ممکن است احساس شکست کنید زیرا پایین‌ترین نمره را در آزمون گرفتید یا فراموش کرده‌اید به یک دوست، تلفن کنید. مشخص کنید که آیا می‌توانید برای تغییر احساس خود اقدامی نمایید.

۲- کاری را که می‌توانید در سه دقیقه آینده انجام دهید، پیدا کنید

بعضی اوقات، افکار ناکامی ظاهر می‌شوند زیرا در یک کار خاص احساس غرق شدن می‌کنید. شما ممکن است به کوهی از کارها بنگرید که انجام آن‌ها غیرممکن به نظر می‌رسد و نمی‌توانید بفهمید که چگونه باید با آن‌ها مقابله کرد. یک استراتژی این است که کاری را که می‌توانید طی سه دقیقه دیگر انجام دهید، انتخاب کنید سپس بلافاصله آن را انجام دهید.

برای مثال، اتاق شما طی هفته‌ها تمیز نشده است و کاملاً به هم ریخته است. کاری را که می‌توانید طی سه دقیقه انجام دهید مانند برداشتن لباس‌های کثیف از کف زمین، مشخص کنید. سپس بلافاصله شروع کنید.

با اقدامات کوچک، شروع کنید و تا کارهای بزرگ‌تر ادامه دهید. عمل، باعث ایجاد احساس می‌شود. بنابراین تلاش برای انجام یک کار مثبت می‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

۳- افکار منفی خود را در سطل زباله پرتاب کنید  

افکار منفی خود را روی یک کاغذ بنویسید. با ذکر دقیق آنچه در ذهن شما اتفاق می‌افتد. بسیار مشخص و دقیق. پس از اتمام نوشتن، ورق کاغذ را مچاله کنید و آن را در سطل زباله پرتاب کنید.

این تمرین به شما کمک می‌کند تا افکار منفی خودتان را آزاد کنید. بیان کردن افکار در قالب کلمات به شما کمک می‌کند تا عینی‌تر آن‌ها را ببینید و به شما امکان می‌دهد از آن‌ها جدا شوید.

۴- به ذهنتان بگویید: «ایست»

بگذارید با شروع افکار منفی، کلمه «ایست» به مغز شما بیاید. به ذهنتان اجازه ندهید که فکر را کامل کند زیرا این کار به معنای پیروزی افکار است. در عوض به ذهنتان بگویید: «ایست» و سپس با چیز دیگری ذهنتان را منحرف کنید.

ممکن است احساس کنید باید دائماً به ذهنتان بگویید که توقف کند. اما باید بدانید که در صورت تمرین این کار،  درنهایت، افکار منفی، کمتر و کمتر می‌شوند.

برای جلوگیری از افکار منفی، خود را با چیزی مانند حل کردن یک جدول، گوش دادن به موسیقی یا آشپزی کردن، سرگرم کنید.

نوشته: Paul Chernyak

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *