پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
فرصت

فرصت را از دست ندهید

یک ضرب المثل آمریکایی هست که میگه: «اگه روزی موجودی دیدی که شبیه اردکه و مثل اردک راه میره و صدای اردک هم درمیاره به احتمال خیلی زیاد اون موجود اردکه!!».

این که در امر سرمایه گذاری هرگز نباید عجله کرد گزاره کاملا درستی ست اما بعضیها انقدر عجله نمیکنن که خیلی زود و راحت فرصتها رو هم از دست میدن و اغلب فقط بصورت منفعل نظاره گر رشد قیمتها هستند و به جای بهره مندی از تورم، به زمین و زمان ناسزا میگن و از همه چیز شکایت میکنن.

همانطور که در کتاب «چگونه در بازارهای مالی موفق بمانیم» به آن اشاره شده وقتی نشانه هایی از رشد قیمتها و یا تغییر و تحولی در بازارها مشاهده میکنید باید مترصد فرصت مغتنمی باشید تا در موقعیت مناسب سوار بر موج صعودی شوید. به رعد و برق دقت کنید. با توجه به سرعت بسیار بیشتر نور نسبت به صدا ابتدا آسمان روشن میشود و چند ثانیه بعد صدای مهیب رعد به گوش میرسد. بازارها نیز اینگونه رفتار میکنند. ابتدا اشخاصی که تحلیلهای بنیادی و ناب و دسته اول دارند در کنار صاحبان سرمایه، پول وارد یک بازار میکنند. این پول به مرور افزایش میابد و باعث رشد اولیه آن بازار میشود. کم کم افرادی که در صف دوم سرمایه گذاری هستند و دائما بازارها را رصد میکنند با دیدن این نوسانات به تدریج شروع به سرمایه گذاری میکنند. و در آخر، مردم عادی از رشد قیمتها با خبر میشوند و بعضی از آنها اقدام به سرمایه گذاری میکنند. در این شرایط بدیهی ست که بیشترین سود را افراد دسته اول که صاحبان سرمایه و اطلاعات هستند میبرند.

شاید شما جزء دسته اول نباشید اما میتوانید در دسته دوم جای بگیرید و سود قابل قبولی نصیب خود کنید. در شرایط تورم غر زدن هیچ دردی را دوا نمیکند و در نهایت شما میمانید و افزایش هزینه ها بدون آنکه درآمدتان افزایش قابل توجهی داشته باشد. تورم در واقع فرصتی ست برای سرمایه گذاری و افزایش درآمد. پس بجای نظاره گر و منفعل بودن از این فرصت طلایی بهره مند شوید.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *