دوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در سرمایه‌گذاری » فرهنگ، بسیار قوی‌تر از استراتژی
فرهنگ

فرهنگ، بسیار قوی‌تر از استراتژی

از پیتر دراکر، بنیان‌گذار علم مدیریت مدرن نقل قول مشهوری است که می‌گوید: فرهنگ، استراتژی را برای صبحانه می‌خورد! (ترجمه جمله culture eats strategy for breakfast).

این مفهوم و واقعیت علمی و تجربی پشت آن، خطاب به سازمان‌ها بیان شده است و منظور از فرهنگ در این جمله، فرهنگ سازمانی است. پرسش مشهوری است که می‌پرسد بین یک مدیرعامل قدرتمند و یک فرهنگ سازمانی، کدام‌یک پیروز خواهند شد؟ پاسخ، بدون شک فرهنگ سازمانی است.

 تعاریف بسیار زیادی برای فرهنگ وجود دارد. در یکی از تعاریف به‌عنوان نمونه آمده است:

«فرهنگ، عبارت است از عقیده، برداشت و تلقی هر انسانی از واقعیات و حقایق عالم و نیز خلقیات فردی و خلقیات اجتماعی و ملی.»

بنابراین تعریف و با توجه به جمله ابتدایی منتسب به پیتر دراکر، می‌توان گفت که مجموعه باورها، اعتقادات و عادات و خلقیات یک فرد که به‌مرور زمان و بر اثر هنجار پذیری از رفتارهای خانواده و جامعه شکل‌گرفته و بر جهان‌بینی و نوع نگاه او به پدیده‌ها تأثیر عمیق گذاشته است یقیناً بسیار بیشتر از یک استراتژی تدوین شده ولو بی عیب و نقص، بر واکنش‌های شخص، تأثیر می‌گذارد. حتماً شما هم با من موافق هستید که از مهم‌ترین واکنش‌های فردی در زندگی مادی، واکنش نسبت به مسائل مالی و سرمایه‌گذاری است. نوع نگاه به مسائل مالی و اقتصادی، حتی در روابط شخصی افراد نیز تأثیرگذار است. بنابراین نتیجه می‌گیریم که عالم شدن ما به این مسئله باعث می‌شود که نسبت به تصمیمات سرمایه‌گذاری خود با آگاهی بیشتری برخورد کنیم و بدانیم که به‌عنوان یک انسان، خیلی بیشتر از اینکه پایبند به اصولی باشیم که بر اساس علوم کسب شده تدوین کرده‌ایم، تحت تأثیر معلومات ناخودآگاه خود و باورهای شکل‌گرفته در درونمان هستیم. دانستن این مطلب بسیار مهم، ‌خود قدمی ست رو به جلو در جهت پیشگیری و کاهش تصمیمات اشتباهی که در حوزه مسائل مالی و سرمایه‌گذاری اتخاذ می‌کنیم.    

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *