پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در سرمایه‌گذاری » سود مرکب: کلید حوصله سر بر بازگشت سرمایه‌های بلندمدتی
سود مركب كليد حوصله سر بر بازگشت سرمایه‌های بلندمدتی

سود مرکب: کلید حوصله سر بر بازگشت سرمایه‌های بلندمدتی

داستان میلیونرهای بازار سهام که از راه تصمیمات درست سرمایه‌گذاری، ثروتی ورای عمیق‌ترین رؤیاهایشان به دست آوردند هیچ نقصی ندارد اما باید توجه داشت بیشتر این داستان‌های موفقیت، یک‌شبه اتفاق نیفتاده است. بازار سهام مسیری باورنکردنی برای ایجاد ثروت دارد اما قدرتمندترین قهرمانان وال‌استریت، سود مرکب و زمان هستند.

شروع بزرگ برای سال جدید

در طول اولین چهار ماه سال ۲۰۱۹ شاخص S&P ۵۰۰ به‌طورکلی ۱۸ درصد رشد داشت. این رشد بزرگ بهترین شروع سال برای سهام ایالات متحده از سال ۱۹۸۷ به این‌طرف و همچنین چهارمین بار از پایان جنگ جهانی دوم به بعد بوده است.

روزهای خوبی برای بازار سهام که در سه دهه گذشته نمونه‌اش وجود نداشته و تا پایان ماه آوریل (چهار ماه اول) روزانه به‌طور متوسط چیزی در حدود ۰٫۲ درصد رشد داشته است.

«بن کارلسون» مدیر شرکت مدیریت سرمایه Ritholtz می‌نویسد: «و این به‌طورکلی نشان می‌دهد که چگونه سود مرکب در طول زمان عمل می‌کند. سودهای کوچک نهایتاً به سودهای بزرگ تبدیل می‌شوند اگر به آن‌ها اجازه بدهید.»

برای مثال کارلسون می‌گوید اگر بازگشت سرمایه یک سرمایه‌گذاری ۱۰۰ هزار دلاری، ۶ درصد باشد این سرمایه‌گذاری در پایان اولین سال ۶۰۰۰ دلار سود برمی‌گرداند. اما اگر همین سرمایه‌گذاری ۳۰ سال ادامه یابد ۱۰۰ هزار دلار سرمایه اولیه به ۶۰۰ هزار دلار خواهد رسید.

بازگشت‌های سرعت‌بالا

در سال‌های اولیه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، رشد سبد بسیار اندک بوده و کفاف کمترین هزینه‌های سرمایه‌گذار را هم نمی‌دهد. اما چنانچه به سودهای حاصل از سرمایه‌گذاری اجازه ترکیب شدن در مدت زمانی طولانی را بدهیم، شاهد بازگشت سرمایه‌ای با درصدهای بسیار بالاتر از حد تصوراتمان خواهیم بود.

اما متأسفانه سود مرکب آن‌قدر به‌کندی عمل می‌کند که تشخیص آن در یک بازه زمانی کوتاه روزانه یا هفتگی بسیار دشوار است. در پایان باید یادآور شد که اگرچه تصمیمات برای سرمایه‌گذاری بلندمدت به‌ندرت مشاهده می‌شود اما این به این معنی نیست که نادیده گرفته شود.

منبع: Benzinga.com

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *