دوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در سرمایه‌گذاری » همه

همه …

همه دارند فلان کار را انجام میدن. همه دارند فلان جا میرن. همه بچه شون رو کلاس زبان ثبت‌نام کردن. همه دارند دلار میخرن. همه …

چند بار برای شما اتفاق افتاده که بزرگ‌ترین دلیل تصمیمی که برای انجام یک کار می‌گیرید، انجام آن توسط همه یا اطرافیان یا بیشتر کسانی که می‌شناسید، بوده است. فارغ از این مسئله که ما آمار دقیق و علمی از انجام یک کار توسط بیشتر مردم یک جامعه نداریم و ممکن است فقط احساس کنیم که همه یا بیشتر آدم‌ها دارند فلان کار را انجام می‌دهند، علت چیست که ما متمایل هستیم تصمیمی بگیریم که همه می‌گیرند.

به‌طور کلی ما همیشه به دنبال آرامش و محافظت از خود هستیم. یکی از بهترین راه‌های محافظت از تصمیمی که می‌گیریم این است که دیگران هم آن تصمیم را گرفته و یا آن کار را انجام داده باشند. این‌گونه تنبلی خودمان را هم توجیه می‌کنیم.

این یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در امر سرمایه‌گذاری ست. نگاه به دیگران. دیگرانی که عمده آن‌ها هم احتمالاً مثل ما، از دانش و تجربه کافی برخوردار نیستند.

حتماً این جمله را شنیده‌اید که: «بالای نردبان موفقیت، خلوت است». در موضوع سرمایه‌گذاری، متأسفانه یا شاید هم خوشبختانه اغلب افراد دچار اشتباه می‌شوند. اگر این‌گونه نبود همیشه همه راضی و خشنود بودند. مخصوصاً در موضوع سرمایه‌گذاری،‌ برخلاف باور عمومی، دنباله‌روی از دیگران ‌کار بسیار پر ریسک و خطرناکی است. باورهای مالی و اقتصادی مردم، پر از اشتباه است که دراین‌باره در فرصت‌های مقتضی صحبت خواهیم کرد.

در بین همه افرادی که تصمیم به انجام یک کار می‌گیرند خوش به حال کسانی که با مطالعه و تحقیق مکفی، تصمیم اشتباهی گرفته‌اند. این افراد لااقل کمتر از سایرین پشیمان هستند. پیش خود میگویند: من تلاشم را کردم، تحقیقم را کردم ولی به نتیجه مطلوب نرسیدم. ولی وای به حال کسانی که با چشمان کاملاً بسته فقط پیروی از جمع می‌کنند. این عده هم شاید این‌گونه خود را دلداری می‌دهند: همه بدبخت شدند، منم شدم!

در کار سرمایه‌گذاری، تنهایی را هم مانند سکوت تمرین کنید.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *