دوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
مسئولیت‌پذیری

درباره مسئولیت‌پذیری …

لطفاً هیچ‌وقت در زمان شکست، به کائنات بد و بیراه نگویید. این را نه به خاطر کائنات بلکه به خاطر خودتان میگویم!

خیلی از ما عادت داریم وقتی اتفاق بدی برایمان می‌افتد، زمین و زمان را مقصر بدانیم. پر هستیم از اگرها. اگر این اتفاق نمی‌افتاد، اگر فلانی فلان حرف را نمی‌زد، اگر ترافیک نبود،‌ اگر مریض نبودم و هزاران اگر و امای دیگر.

شکست به‌طورکلی درد جانکاهی ست و ما به‌طور غریزی برای کاهش این درد، گاهی همه را مقصر میدانیم جز خودمان را.

مقصر دانستن دیگران و شرایط، مانند داروهای کورتیزون، التهاب ناشی از شکست را موقتاً در درون ما از بین می‌برد اما در درازمدت عوارض مخرب زیادی دارد. از جمله اینکه اتکا به نفس ما را بسیار پایین می‌آورد و ما را آسیب‌پذیرتر از گذشته می‌نماید.   

شاید مقصر دانستن اوضاع و شرایط در هنگام شکست،‌ به‌صورت غریزی در ما وجود داشته باشد. اصولاً ریشه این رفتار برمی‌گردد به یکی از کارکردهای ضمیر ناخودآگاه که واکنش دفاع روانی نامیده می‌شود. این مکانیسم جهت سازگاری با محیط پرفشار ناشی از ناکامی وارد عمل شده و با حمایت‌های خود، از اضطراب و تنش بوجود آمده می‌کاهد. بیشتر این حمایت‌ها از منطق تبعیت نمی‌کند و فرار از حقیقت است و با نوعی خودفریبی همراه است. درست مانند دفاع مادر از فرزند که بسیاری از مسائل ازجمله حق و عدالت، درستی و نادرستی و… را نادیده می‌گیرد و فقط به رهایی بخشیدن فرزند خود از مهلکه می‌اندیشد. این‌جور حمایت‌ها در بسیاری از موارد، جنبه‌ی دوستی خاله‌خرسه پیدا می‌کند و درنهایت ضرر و زیان‌هایی را متوجه انسان خواهد کرد.

مسئولیت‌پذیری یعنی خودم کردم

مسئولیت

ما باید یاد بگیریم جوری خود را تربیت کنیم که همان‌گونه که پیروزی را ناشی از عملکرد خود می‌پنداریم، شکست را هم خودکرده تلقی کنیم. این با واقعیت انطباق بیشتری دارد. امکان ندارد در شرایط عادی کسی ما را مجبور به انجام کاری نماید. اگر این‌طور بود، می‌شد شکست را توجیه کرد. همیشه و در هر زمینه‌ای دیگران به ما پیشنهاد‌هایی می‌دهند. اما این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم آن‌ها را انجام دهیم یا نه. ما در بیشتر زمان‌ها این اختیار انتخاب را داریم. اختیار هم به همراه خود مسئولیت می‌آورد.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *