دوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در سرمایه‌گذاری » درباره شخصیت سرمایه‌گذاری
شخصيت سرمایه‌گذاری

درباره شخصیت سرمایه‌گذاری

جنبه‌های مهم هر شخصیت و شناخت آن‌ها برای تشخیص نوع شخصیت سرمایه‌گذاری به ما کمک می‌کند. جنبه‌هایی مانند میزان درون‌گرایی یا برون‌گرایی، میزان منطقی یا احساسی بودن، میزان واقع‌بینی و رؤیاپردازی، میزان محافظه‌کاری یا رادیکالی بودن و … .

منظور از شخصیت سرمایه‌گذاری، جنبه‌های عاطفی یا رفتاری اشخاص نیست اما از این موارد متأثر می‌شود. شخصیت سرمایه‌گذاری اولاً به سراغ میزان ریسک‌پذیری یا ریسک گریزی افراد می‌رود ثانیاً صبوری یا ناشکیبایی شان را می‌سنجد. یعنی دو مبحث بسیار مهم ریسک (از منظر مالی) و زمان.

خیلی مهم است که یک سرمایه‌گذار پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری،‌ شخصیت سرمایه‌گذاری خود را بشناسد. یعنی بفهمد که آدمی ست اهل ریسک یا ریسک گریز و صبور است یا ناشکیبا. اهمیت این موضوع آن‌قدر است که می‌تواند منجر به سرخوردگی فرد و ناامیدی‌اش گردد و همه ابعاد زندگی‌اش را تحت تأثیر منفی قرار دهد.

وقتی می‌خواهید مشاور سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کنید نیز این موضوع بسیار کمک‌کننده است. بنابراین علاوه بر شخصیت سرمایه‌گذاری خودتان باید شخصیت سرمایه‌گذاری مشاورتان را هم بشناسید. گاهی هم‌فاز بودن با مشاور خوب است گاهی خیر. گاهی بهتر است مشاور شما احساساتتان را تقویت کند گاهی سرکوب! پس بهتر است فقط بدانید که او چه جور آدمی ست؟

ویژگی‌های شخصیت قدرتمند

شخصیت قدرتمند

در بحث سرمایه‌گذاری، چکیده تمام جنبه‌های شخصیتی یک فرد خلاصه می‌شود به یک جنبه. قدرت یا ضعف. داشتن شخصیت قدرتمند موهبتی ست که به شما در تمام دوره‌های سرمایه‌گذاری کمک می‌کند.

و حالا ببینیم شخصیت قدرتمند چه ویژگی‌هایی دارد.

شخصی که شخصیت قدرتمند دارد:

  1. منطقی است. افرادی با شخصیت بسیار عاطفی واقعاً به درد این کار نمی‌خورند. میزان منطقی بودن به شما اجازه می‌دهد تحمل ابهام داشته باشید. یعنی در وضعیت‌هایی که بازار شرایط اطمینان ندارد دچار احساسات نشوید و رفتارهای عجولانه انجام ندهید.
  2. حد قابل قبولی از ریسک را پذیرفته و همان‌گونه که روحیات خود را مدیریت می‌کند، ریسک سبد خود را نیز مدیریت می‌نماید.
  3. فاکتور زمان را برای کسب موفقیت در بازارهای مالی در نظر می‌گیرد. او در عین حالی که عجله نمی‌کند، زمان را نیز بی‌جهت از دست نمی‌دهد.
  4. به دنبال کشف حقیقت است و از شایعات دوری می‌کند.
  5. واقع‌بین است. نه خوش‌بین نه بدبین. او در حالی که به دنبال کسب سود است می‌داند که ضرر هم بخشی از فرآیند سرمایه‌گذاری ست.
  6. اصولگراست. پایبند به ارزش‌های شخصی خود و پایبند به اصول سرمایه‌گذاری ست.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *