دوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در سرمایه‌گذاری » یک ترفند ساده و کاربردی برای ثروتمند شدن
يك ترفند ساده وكاربردي براي ثروتمند شدن

یک ترفند ساده و کاربردی برای ثروتمند شدن

همان‌طور که میدانید بسیاری از رفتارهای ما و تصمیماتی که در مقاطع مختلف زندگی می‌گیریم نتیجه عملکرد ضمیر ناخودآگاه ماست. ضمیر ناخودآگاه، بخش اعظم و ناپیدای وجود خردمندانه ما انسان‌ها را تشکیل می‌دهد. تصمیماتی که ما در طول زندگی می‌گیریم بدون اینکه خود متوجه شویم تحت تأثیر تجربیات و باورهای ماست که از گذشته تا حال و به‌مرور زمان در درون ما انباشته شده است و اگرچه که ظاهراً آن‌ها را فراموش کرده‌ایم اما درواقع زنده و پابرجا در بخش دیگری از وجود ذهنی ما جا خوش کرده‌اند و بر روی کلیه تصمیمات و رفتارهای ما تأثیر میگذارند.

همچنان میدانیم که در زندگی مادی، تفاوت انسان‌ها با یکدیگر و سعادت و شقاوت آن‌ها حاصل سلسله تصمیمات کوچک و بزرگی ست که در یک بازه زمانی اتخاذ می‌کنند. باورهایی که دارند و ارزش‌ها و اولویت‌هایی که در اعماق وجودشان به آن می‌پردازند درنهایت مسیری را در زندگی مادی‌شان می‌سازد که منتهی به ثروت و مکنت و یا قرض و بدهی و فقر می‌شود.

افرادی که ثروتمند می‌شوند ابتدا ثروت را در باورهای خود پرورش می‌دهند. ابتدا یک میزان از دارایی و درآمد را باور می‌کنند و بعد آن را در زندگی دنیوی خود به دست می‌آورند و به آن شکل عینی می‌دهند.

برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه

برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه

حال سؤال اینجاست که چگونه باید یک ضمیر ناخودآگاه را طوری تربیت نمود که برای صاحبش ثروت و خوشبختی به ارمغان آورد.

ضمیر ناخودآگاه همان اندازه که قدرتمند است همان اندازه هم ساده و زودباور است. به همین دلیل است که میگویند حتی به شوخی هم در مورد خود حرف منفی به زبان نیاورید و افعال منفی که به معنی ناتوانی و بدبختی ست در مورد خود بکار نبرید.

حتماً تاکنون در مورد برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه چیزهایی شنیده‌اید. روش‌هایی مانند مدیتیشن، ذکر، تکرار جملات تأکیدی و … تکنیکهایی برای برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه هستند. برای یادگیری عمیق‌تر این مفاهیم، منابع زیادی وجود دارد که حتماً ارزش این را دارد که وقت بگذارید و مطالعه نمایید.

یک ویژگی جالب ضمیر ناخودآگاه

یک ویژگی جالب ضمیر ناخودآگاه

اما در این مقاله، بحث در مورد یکی از ویژگی‌های جالب ضمیر ناخودآگاه است. این ویژگی می‌تواند جهت برنامه‌ریزی ثروت ساز ضمیر ناخودآگاه بسیار به ما کمک کند.

ضمیر ناخودآگاه لذت‌جوست. البته این لذت را برای صاحبش می‌خواهد. هر کاری که نیاز به تحمل سختی داشته باشد از دید ضمیر ناخودآگاه کار خوبی نیست و بر سر راه انجامش مانع‌تراشی می‌کند. با دانستن این موضوع و همین‌طور ساده‌لوح بودن این ضمیر به‌راحتی می‌توان آن‌ها به نفع اهداف خود برنامه‌ریزی کنیم.

به‌عنوان مثال به این جمله تأکیدی توجه کنید: «من می‌خواهم یک سال سخت کار کنم تا به ثروتی برسم که یک عمر راحت زندگی کنم.» این جمله ظاهراً بسیار انگیزاننده و مثبت است اما بیاییم آن‌ها از گوش ضمیر ناخودآگاه بشنویم. می‌خواهی یک سال سخت کار کنی؟! یک سال؟ سخت؟ با یک روزش هم موافق نیستم، یک سال؟ یک سال هر روز باید سختی بکشیم؟ نه نه اصلاً فکرش را هم نکن.

درواقع قبل از آنکه به کلمات «ثروت» و «راحت» برسیم که بسیار انگیزشی ست از کلمه «سخت» و کار سخت سخن گفته‌ایم و این همان جاییست که ضمیر ناخودآگاه واکنش مقاومتی از خود نشان می‌دهد. همین می‌شود که پس از حدود یک هفته که سرشار از انرژی و جو انجام کار هستیم، پا پس می‌کشیم و دوباره به همان زندگی ساده فعلی خود بازمیگردیم و عطای ثروت را به لقایش می‌بخشیم.

حال بیاییم و ضمیر ناخودآگاه را بفریبیم. جمله بالا را می‌توانیم برای مثال به این شکل تغییر دهیم: «من می‌خواهم کاری کنم که پس از یک سال به ثروتی برسم که با آن یک عمر راحت زندگی کنم. کاری لذت‌بخش که همه ابعادش را دوست دارم و از انجامش لذت می‌برم.»

حالا ضمیر ناخودآگاه خود را در جهت رسیدن به اهداف بلندپروازانه ای که می‌خواهیم به آن دست یابیم، کوک کرده‌ایم.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *