پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » ۶۰ نکته برای سرمایه‌گذاری موفق در سهام (قسمت دوم)
۶۰ نکته برای سرمایه گذاری موفق در سهام (قسمت دوم)
۶۰ نکته برای سرمایه گذاری موفق در سهام (قسمت دوم)

۶۰ نکته برای سرمایه‌گذاری موفق در سهام (قسمت دوم)

۲۱-       بخشهایی از صنعت که بیشترین سهمهای برنده طی سالهای گذشته در آن صنایع فعالیت داشته اند را بشناسید.

۲۲-       حجم، عددی ست واقعی از سهام معامله شده یک شرکت.

۲۳-       سهام هیچگاه بطور تصادفی بالا نمی روند. باید خریدهای بزرگی از سوی سرمایه گذارانی نظیر صندوقهای مشترک سرمایه گذاری و شرکتهای بزرگ صورت پذیرد.

۲۴-       در مطالعه زندگینامه برندگان بزرگ بازار سهام طی ۴۵ سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که درست قبل از آنکه سهام به قله جدید بالایی خود برسند از آن خارج شده و سودهای بزرگ بدست آمده خود را نقد کرده اند.

۲۵-       بیشترین الگوی مشترک صعود، الگوی “فنجان و دسته” است.

۲۶-       نقطه بهینه خرید سهام، “پیووت” آن سهم است.

۲۷-       زمانی میتوان گفت سهامی خط روند خودش را شکسته است که حجم معاملاتش در آن روز نزدیک به ۵۰ درصد یا بیشتر از میانگین خود طی دوره اخیر باشد.

۲۸-       یک کاهش در قیمت سهم چنانچه با کاهش حجم همراه باشد، اصلاح قیمت سهم خواهد بود نه سیگنال فروشش.

۲۹-       این ضرب المثل قدیمی “پایین بخر و بالا بفروش” را با این ضرب المثل جایگزین کنید: “بالا بخر و بالاتر بفروش”.

۳۰-       شما قرار است سهم را در نقطه پیووتش خریداری نمائید. بنابراین قید خرید سهمی را که ۵ درصد یا بیشتر از خط پیووت خود فاصله گرفته بزنید.

۳۱-       قیمت و سپس حرکات حجم در نمودار میتوانند به شما کمک کنند که تشخیص دهید سهمی به سقف قیمت خود رسیده و زمان فروش آن است.

۳۲-       تاریخ، همیشه خودش را در بازار سهام تکرار می کند.

۳۳-       اغلب سهمهای خوب بازار پس از شکست خط روند ظرف ۸ هفته یا کمتر تا ۲۰ درصد بالاتر از پیووت خود صعود می کنند. هرگز چنین سهمهایی را بعد از چهار هفته یا کمتر نفروشید. احتمال دارد صاحب یکی از بهترینهای بازار باشید.

۳۴-       وضعیت کلی بازار توسط شاخصهایی مانند S&P500، داو جونز و NASDAQ نشان داده میشود. دنبال نمودن وضعیت کلی بازار، کلیدی ست چراکه بیشتر سهمها در بازار از روند کلی بازار تبعیت می کنند.

۳۵-       انتخابهای شخصی را در بازار نادیده بگیرید.

۳۶-       یک بازار خرسی (نزولی) معمولی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد نسبت به قیمت قله خود افت می کند. اتفاقات محیط اقتصادی یا سیاسی می تواند باعث افت بیشتر گردد.

۳۷-       شناخت اینکه یک سهم را کجا بخریم و کجا بفروشیم رمز اصلی موفقیت در بازار است.

۳۸-       سه سهم از هر چهار سهم بدون توجه به اینکه چقدر خوب هستند از روند کلی بازار تبعیت می کنند.

۳۹-       بعد از چهار یا پنج روز از توزیع در یک دوره زمانی دو تا سه هفته ای، بازار بصورت نرمال در یک روند نزولی اصلاح می کند.

۴۰-       بازارهای خرسی (نزولی) ترس و عدم اطمینان را ایجاد می کنند. زمانیکه سهام به کف قیمتی خود برخورد می کنند و در یک چرخش، وارد یک بازار گاوی (صعودی) بعدی میشوند، فرصتهای بینظیری را ایجاد می کنند. بیشتر مردم به سادگی این فرصتها را نادیده می گیرند.

منبع: StockTrader

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *