جمعه , ۲ مهر ۱۴۰۰
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » بازار صعودی می‌شود یا نزولی؟!
بازار صعودي می‌شود يا نزولي

بازار صعودی می‌شود یا نزولی؟!

دست از پیشگویی در بازارهای مالی بردارید!

همین ابتدا خیالتان را راحت کنم که شما نمی‌توانید با قاطعیت به من بگویید که مثلاً طی سه ماه آینده، جهت بازار صعودی خواهد بود یا نزولی. داستان زمانی دردناک می‌شود که برخی افراد صرفاً با بررسی ناقص تنها یک، دو و یا نهایتاً سه پارامتر به یک جمع‌بندی مبسوط می‌رسند که در آینده بازار به کدام سمت حرکت می‌کند. این کار غلط است.

به این موضوع دقت کنید که پیش‌بینی اینکه بازار در آینده صعودی می‌شود یا نزولی، هدف نیست بلکه وسیله‌ای است برای ترسیم یک چشم‌انداز و برداشتن قدم‌های بعدی.

قدم‌های بعدی که از فضای تحلیل صرف شما را جدا می‌کند و عمل‌گرایی را در دستور کار قرار می‌دهد شامل اقدام به خرید یا فروش و پس از آن همراه شدن با بازار و تصحیح و تکمیل خریدها و فروش‌ها می‌باشد. هرچه بازار جلوتر می‌رود، آینده برای ما شفاف‌تر می‌شود. پیش‌بینی اولیه برای روشن شدن مسیر عملیاتی ما ضروری ست اما مهم‌تر از آن داشتن انعطاف و تغییر باورهای اولیه متناسب با وضعیت فعلی بازار است.

چنانچه پیش‌بینی اولیه شما این باشد که بازار صعودی می‌شود ولی نزولی شود و یا برعکس اتفاق عجیب و ترسناکی نیفتاده است. این کاملاً طبیعی ست. اقدام شما فقط این خواهد بود که بلافاصله معاملات خود را این بار با نگاه عکس حالت قبل ببینید و اصلاح کنید. در بازارهای مالی گاهی مهم این است که کمتر ضرر کنید و یا سود کمتری را از دست بدهید.

حال بیایید حالتی را تصور کنیم که پیش‌بینی شما از آینده کاملاً درست از آب دربیاید. اگر طبق پیش‌بینی خودتان رفتار نکرده باشید و اقدامی در آن جهت انجام نداده باشید حال امروزتان حسابی خراب می‌شود.

بنابراین وارد عمل شدن و انجام اقدامات عملی و ملموس بسیار مهم‌تر از پیش‌بینی صرف و تئوریک بازارهای مالی است.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *