جمعه , ۳۰ مهر ۱۴۰۰
در سکوت معامله کنید - سرمایه‌گذاری - اصول موفقیت در بازار سهام

در سکوت معامله کنید

در سکوت معامله کنید. به دور از هیاهو. به دور از جوهای مثبت و منفی بازار. به دور از صداهای مدعی که متأسفانه این روزها هم تعدادشان بیشتر شده و هم تن صدایشان ضخیم‌تر شده. برخی از آن‌ها در تحلیل‌هایی که در کانال‌های تلگرامی خود قرار می‌دهند، رسماً فریاد می‌زنند!

و شما دوست خوبم، عضو n تا گروه و کانال بورسی هستید. واقعاً دنبال چه چیزی هستید؟ سود یا جو؟

اگر می‌خواهید سرمایه‌گذار باشید و یک کار جدی و حرفه‌ای انجام دهید، مانند یک حرفه‌ای هم رفتار کنید. اکیداً سکوت و وقار را در این کار به شما دوست خوبم توصیه می‌کنم.

در تالارها خبری نیست

زمانی فکر می‌کردم افرادی که در تالارهای بورس حضور دارند همگی آدم‌های حرفه‌ای و کارکشته بازار هستند. زمانی معنی بورس باز بودن مساوی بود با حضور در تالارهای بورسی. به جز کارگزاران، سایر افرادی که در تالارها رفت و آمد دارند و اغلب، آن‌ها را در حال مشاهده تابلوها، خواندن روزنامه‌های اقتصادی و بحث‌های بی‌ثمر با یکدیگر می‌بینید، بیشترشان افرادی هستند که اگرچه سالیان سال در بورس فعال بوده‌اند اما کمترین شناخت و تحلیل حرفه‌ای و درستی از سهام شرکت‌ها ندارند. این افراد با حضور در تالارها درواقع هیچ کار مفیدی جز پر کردن اوقات فراغت خود انجام نمی‌دهند!

 مشاور خود را انتخاب کنید

همان‌طور که برای درمان یک بیماری لزومی به پزشک شدن وجود ندارد و ما می‌توانیم برای درمان بیماری‌هایمان به یک پزشک مراجعه کنیم، در بحث سرمایه‌گذاری هم لزومی ندارد حتماً تحلیل بلد باشیم، کافی ست به یک تحلیلگر یا مشاور اقتصادی رجوع کنیم. شاید اصلاً علاقه‌ای به یادگیری تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال نداشته باشیم ولی همچنان بخواهیم در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری کنیم و از سرمایه خود، سود کسب کنیم.

بنابراین باید برای خود یک مشاور انتخاب کنیم. مشاوری که شخصیت سرمایه‌گذاری‌اش را بشناسیم.

پس از انتخاب مشاور و گوش کردن و خواندن و دیدن تحلیل‌هایش، خودمان هم به شکل فعال و نه منفعل،‌ از کم و کیف سهم‌ها و بازار، اطلاع کسب کنیم طوری که بتوانیم با اطمینان، مسئولیت خرید و فروش سهم‌هایمان را به عهده بگیریم. سکوت را تمرین کنیم و در مورد سودهایی که کسب می‌کنیم و ضررهایی که می‌بینیم با کسی صحبت نکنیم. یادمان باشد که کمتر کسی ست که از سود کردن ما خوشحال و از ضرر کردن ما ناراحت شود.

و در آخر، در این مورد که چه سهم‌هایی و به چه میزان در سبدمان داریم جز با مشاور خود، با کسی صحبت نکنیم.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *