جمعه , ۲ مهر ۱۴۰۰
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » چه زمانی سهمم را بفروشم؟
فروش سهام

چه زمانی سهمم را بفروشم؟

همان‌طور که میدانید یک معامله خوب شامل خرید خوب و فروش خوب می‌باشد. یعنی به همان اندازه که خرید یک سهم در قیمت مناسب، شرط سودسازی در بازار است، فروش آن سهم هم، نقد شدن آن سود را تضمین می‌کند.

این سؤال همیشگی فعالان در بازار سرمایه است که می‌پرسند: چه زمانی سهمم را بفروشم؟

فروش سهم در یکی از سه حالت زیر خواهد بود ولاغیر:

حالت اول: زمانی که پول لازم هستیم! 

وقتی به پولی که به‌عنوان سرمایه در بورس داریم جهت انجام کار دیگری نیاز مبرم پیدا می‌کنیم، چاره‌ای نداریم جز آنکه بلافاصله نسبت به فروش سهامی که با آن پول خریداری کرده‌ایم، اقدام کنیم. در این شرایط هیچ تأخیری جایز نیست.

حالت دوم: زمانی که حد ضرر شکسته می‌شود.

پیش از خرید هر سهمی باید حد ضرر آن را مشخص کنیم. این که بدیهی ست. وقتی‌که حد ضرر شکسته می‌شود باید سهم را بفروشیم. این هم بدیهی ست. هیچ‌گونه تأخیری هم جایز نیست. این آخری کمتر بدیهی ست!

تذکر: حد ضرر، متحرک است و متناسب با افزایش قیمت سهم، افزایش میابد. به تغییر خودکار حد ضرر، اصطلاحاً تریلینگ (Trailing) گفته می‌شود. منظور ما ولی تغییر غیر خودکار ولی متناسب با رشد قیمت است.

حالت سوم: زمانی که حد سود لمس می‌شود.

گفتیم که پیش از خرید سهم، می‌بایست حد ضررش را مشخص کنیم. اکثر افراد به دلیل تذکر چندین باره این موضوع، آن را رعایت می‌کنند. اما متأسفانه بسیاری از همین افراد، مکمل این رفتار را انجام نمی‌دهند. همان‌طور که باید حد ضرر سهم را از ابتدا مشخص کنیم، حد سود هم باید تعیین کنیم. یعنی جایی که سهم به مقاومت خود می‌رسد و ما با توجه به استراتژی زمانی که داریم باید سود کسب شده را نقد کنیم.

در یک کلام باید گفت از همان اول کار خرید سهم باید فکر آخر کار هم باشیم. خیلی‌ها میگویند حالا بگذار سهم رو بخرم بعداً درباره فروشش فکر می‌کنم. این یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌ها بین افراد همیشه موفق در امر سرمایه‌گذاری با سایر افراد است.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

۲ چرا نظرتان را برای ما نمی‌نویسید ؟

  1. سلام دامین و رانفور هر دو توضررم کی این دو را بفروشم

  2. سلام جناب محمدرضا

    هر دو سهم در حال حاضر بر روی حمایتهای قدرتمندی هستند. بنابراین پیش بینی میشه هفته آینده هر دو صعودی باشند. اما چنانچه در روز شنبه بطور کامل نزولی بودند روز یکشنبه با هر قیمتی که شد بفروشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *