دوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » گزارشگر پینگ پنگ نباشید!
سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » گزارشگر پینگ پنگ نباشید

گزارشگر پینگ پنگ نباشید!

چند وقت پیش داشتم شبکه ورزش تلویزیون رو تماشا میکردم. داشت یه مسابقه پینگ پنگ بین تیمو بول (Timo Boll) قهرمان آلمانی پینگ پنگ رو که حالا ۳۹ سالش شده با یه پینگ پنگ باز ۲۰ ساله از کشور چین تایپه (تایوان) پخش میکرد. در ست های اول، تیمو بول از حریف جوان خودش عقب افتاده بود. گزارشگری که داشت مسابقه رو گزارش میکرد، میگفت: درسته که تیمو زمانی از بهترین پینگ پنگ بازهای دنیا بوده اما حالا دیگه روشهای قدیمی بازی نمیتونه هیچ برتری ایجاد کنه. درعوض جوانهایی که به تازگی وارد این عرصه شده اند با ارائه روشهای نوین بازی، قدیمی ترها رو مقهور بازی خوب و سرعتی خودشون میکنند. همزمان با گزارش گزارشگر، حرکات و امتیازگیری حریف جوان هم این گفته ها رو تأیید میکرد و گزارشگر هم دائما امتیازات دریافت شده رو به روشهای نوین و سرعت و جاگیری های مناسب و جاخالی انداختنهای فکورانه و البته نوین مرتبط میکرد.

دیدین گفتم!

نتیجه مسابقه ۳-۱ به نفع جوان تایوانی بود که تیمو بول شروع به جبران امتیازات از دست رفته کرد و نتیجه مسابقه ۳-۳ شد. جالب اینجا بود که گزارشگر در این گیر و دار این حرفها رو میزد: همیشه تجربه حرف اول رو میزنه! تیمو با استفاده از تجاربی که از شرکت در مسابقات مختلف بین المللی کسب کرده سوار بر بازی شده!

نکته جالبتر این بود که هر ستی رو که تیمو بول می برد، گزارشگر با کمال خونسردی و اطمینان به نفس میگفت: بله، همونطور که عرض کردم، تجربه و میدان داری میتونه برتری ایجاد کنه!

نتیجه نهایی رو یادم نمیاد به نفع کی تموم شد. اما یادم اومد که هرکدوم از ما چندتا از این آدمهای شبیه گزارشگر پینگ پنگ تا حالا دیدیم که خیلی راحت و سریع و پینگ پنگی نظر خودشون رو متناسب با شرایط و اتفاقات جدید عوض میکنند و تازه آخرش هم میگن: همونطور که عرض کردم و یا همون جمله معروف «دیدین گفتم» خودمون. و دیگه یادشون میره که قبلا برعکس این حرفا رو زده بودن.

یادتون باشه در بازار سرمایه، به گزارشگران پینگ پنگ اعتماد نکنیم و تحت تأثیرشان قرار نگیریم. ضمنا خودمون هم گزارشگر پینگ پنگ نباشیم!

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *