دوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
درباره رانت - رانت خواری - سرمایه‌گذاری - اصول موفقیت در بازار سهام

درباره رانت …

رانت خوب است. ببخشید، عالی ست. البته برای کسی که دارنده آن است. نه برای دیگران و نه برای اقتصاد. اگر بخواهیم به زبان ساده رانت را توضیح دهیم این‌گونه می‌شود:

رانت عبارت است از هرگونه امتیاز یا انحصار خاصی که دیگران نمی‌توانند از آن بهره‌مند باشند. از نگاه اقتصادی، رانت درآمدی است که بی‌تلاش به دست می‌آید. رانت‌خوارها با استفاده از نفوذ سیاسی و اقتصادی‌شان یا از طریق آشنایانی که صاحب این نفوذ هستند به‌صورت غیرقانونی به منابع مالی و اطلاعاتی دست پیدا می‌کنند و به کسب ثروت می‌پردازند.

متأسفانه بنده و شما که در حال حاضر در حال خواندن این مطلب هستید، به احتمال بسیار زیاد رانت نداریم. ما برای کسب ثروت محکوم هستیم به کار و تلاش!

درباره رانت - رانت خواری - سرمایه‌گذاری - اصول موفقیت در بازار سهام

ممکن است شما به شخص یا اشخاصی اطمینان داشته باشید. کسانی که تابه‌حال اسم هر سهمی را که آورده‌اند بالا رفته است. اما همچنان نه خودتان و نه آن اشخاص، رانت ندارید. چرا؟ یک‌بار دیگر به تعریف بالا از رانت رجوع کنید و آن را بخوانید. هرگونه امتیاز یا انحصار. اگر قرار بود ما که نه آقازاده هستیم و نه کسی را می‌شناسیم هم اطلاعاتی داشته باشیم که دیگران ندارند، موضوع از حالت انحصار خارج می‌شد. قضیه ساده است. اگر من که در هفت آسمان یک ستاره ندارم، اطلاعاتی در مورد یک شرکت دارم به احتمال بسیار زیاد دیگرانی که زیر این هفت آسمان زندگی می‌کنند هم آن اطلاعات را دارند و یا برایشان قابل دسترس است. بنابراین اگر شما کسی را نمی‌شناسید، احتمالاً کسی هم شما را نمی‌شناسد!

اما ببینیم چرا بعضی‌ها مستجاب‌الدعوه هستند و هرچه میگویند همان می‌شود. این افراد یا با عالم غیب در ارتباطند یا با افرادی که از عالم غیب خبر دارند. شوخی کردم. کمی واقع‌بینانه بیندیشید. این افراد معمولاً اطلاعات جسته‌گریخته‌ای دارند که از منابعی درز کرده که به هیچ عنوان منابع معتبر و قابل اطمینانی نیستند. ممکن است بسیاری از سهامی را که معرفی می‌کنند، رشدی شوند اما …

تحلیل به‌جای رانت

درباره رانت - رانت خواری - سرمایه‌گذاری - اصول موفقیت در بازار سهام

شما برای موفقیت در بازار سهام به تحلیل نیاز دارید نه رمل و اسطرلاب. دنباله‌روی کورکورانه از افرادی که صحبت آن‌ها شد، شما را به وادی ریسک‌های بالایی خواهد کشاند. تصور کنید شخصی تاکنون سه سهم معرفی کرده که هر سه صعود کرده‌اند. همین باعث جلب اطمینان کامل ما خواهد شد. اگر ما تاکنون با دیده شک و تردید به حرف‌های این شخص می‌نگریستیم و فقط اندکی از سرمایه‌مان را درگیر سهام معرفی شده توسط او می‌کردیم، اکنون دیگر کاملاً مطمئن شده‌ایم که او کسی ست که در بازارهای مالی فرشته نجات ما خواهد شد. بنابراین برای چهارمین سهم شاید کل سرمایه خود را درگیر کنیم. حال بیایید تصور کنیم این بار با چرخش بازار، سهم مورد نظر هم نزولی شود. واقعاً غم‌انگیز است. ظاهراً فقط یک‌چهارم یا ۲۵ درصد پیش‌بینی‌ها درست نبوده و ۷۵ درصد درستی داشتیم که عدد قابل قبولی است. اما ما ۱۰۰ درصد سرمایه خود را در معرض ریسک قرار داده‌ایم.

پس یاد بگیریم که همیشه معامله کردن با تحلیل، بسیار عاقلانه‌تر و کم ریسک تر است. برای انجام این کار به چشمهایتان خیلی بیشتر از گوشهایتان نیاز دارید. همچنان در سکوت معامله کنید و از هیاهو و هیاهو کنندگان دور باشید. آمین!

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *