دوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » ۲ اشتباه رایج درباره سرمایه‌گذاری بلندمدت
سرمايه گذاري بلندمدت

۲ اشتباه رایج درباره سرمایه‌گذاری بلندمدت

یکی از بهترین تصمیمات سرمایه‌گذاری، انتخاب استراتژی بلندمدت در یک بازار مالی است. خیلی‌ها ادعا می‌کنند که یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای و بلندمدتی هستند. اما در عمل دچار ۲ اشتباه اساسی در خصوص سرمایه‌گذاری خود می‌شوند.

اولین اشتباه این افراد این است که تحت تأثیر اتفاقات حال حاضر قرار می‌گیرند و نگاه بلندمدتی مورد ادعای خود را فراموش می‌کنند. این افراد ترسیده و در جهت پیشگیری از ضررهای احتمالی به‌زعم خود، دچار هیجان و استرس می‌شوند. بی‌موقع می‌فروشند و از فرصت‌ها بهره‌مند نمی‌شوند.

دومین اشتباه این افراد مربوط می‌شود به شرایطی که واقعاً بازار مالی دچار چرخش شده و در جهت نزول قیمت‌ها گام برمی‌دارد. عده‌ای هستند که وقتی به دلیل رفتار نزولی بازار (یا تغییر جهت آن)، متحمل ضررهای هنگفتی می‌شوند کاملاً منفعلانه نسبت به اقدام به خروج از بازار تعلل می‌کنند. دلیل ظاهراً منطقی‌شان هم این است که سرمایه‌گذار بلندمدتی هستند.

شخصاً متوجه نمی‌شوم چرا وقتی همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد که یک بازار در حال ریزش است (ولو طی روندهای کوتاه‌مدت یا میان‌مدت) چه توجیهی وجود دارد که از آن خارج نشویم و سود به دست آمده تاکنون را نقد نکنیم. این شواهد را می‌توان از بررسی موشکافانه روندها، اندیکاتورها، نسبت‌های فیبوناچی و … مورد پیش‌بینی قرار داد.

تعریف درست از نگاه بلندمدتی این نیست که اجازه دهیم گذر زمان‌ بر علیه ما و سرمایه در گردشمان عمل کند. صرفاً به این امید که در آینده‌ای نامعلوم بازار به مدار صعودی بازمی‌گردد. نگاه بلندمدتی در معنای درست خود یعنی آنکه بی‌جهت و پیش از دریافت سیگنال یا سیگنال‌های قطعی فروش،‌ اقدام به فروش سهام خود نکنیم. چراکه همان‌گونه که ورود به یک بازار با سیگنال خرید صورت می‌گیرد،‌ خروج از آن‌ هم می‌بایست هم‌زمان با دریافت سیگنال فروش باشد. بورس بازان قدیمی اصطلاحی دارند که می‌گوید: «سر سود خود را نبرید.» یعنی به سود کم قانع نباشید و مادامی که در جهت روند، سرمایه‌گذاری کرده‌اید به سودتان اجازه دهید توسعه یابد. ولی وقتی دیدید بازار نامطمئن و نزولی ست،‌ زمان و سرمایه را از دست ندهید.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *