پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » چگونه می‌شود در بازار کاملاً صعودی، ضرر کرد؟!
ضرر در بازار صعودي

چگونه می‌شود در بازار کاملاً صعودی، ضرر کرد؟!

در بازاری که ۹۰ درصد سهم‌های آن صعودیست، هستند افرادی که نه تنها سود خوبی نمی‌کنند بلکه سود کم هم نمی‌کنند و بدتر و عجیب‌تر از آن حتی ضرر می‌کنند. مگر می‌شود؟ چگونه چنین چیزی ممکن است؟ در بازاری که حتی اگر با چشمان بسته هم سهام برای خرید انتخاب کنی، سود می‌کنی مگر می‌شود ضرر کرد؟

این اتفاق، آدم را یاد گزارش‌های فوتبالی مرحوم بهرام شفیع می‌اندازد که وقتی بازیکنی دروازه خالی را گل نمی‌کرد با آن لحن جذاب خود می‌گفت: گل نکردن این توپ خیلی سخت‌تر از گل کردنش بود.

واقعاً چه اتفاقی رخ می‌دهد که عده‌ای پس از گذشت دوره‌ای از یک بازار صعودی هنوز در ضرر هستند؟ این افراد چه تیپ شخصیتی دارند و چه کار می‌کنند؟

این افراد، کسانی هستند که دائم از این شاخه به آن شاخه می‌پرند و فقط کارمزد به کارگزاری‌ها پرداخت می‌کنند. کسانی که سهامی را می‌خرند که مدتی رشد داشته و سر زبان‌ها افتاده است و اکنون به زمان اصلاح خود رسیده و سهامی را می‌فروشند که زمان اصلاحشان به انتها رسیده و اکنون آماده رشد است. سهام می‌خرند بدون آنکه علت خرید آن را بدانند و سهام می‌فروشند پیش از آنکه حد ضررش را شکسته باشد یا سیگنال فروشی صادر کرده باشد. این‌گونه افراد اولاً از خود، توقعات زیادی دارند و ثانیاً فکر می‌کنند سایرین دارند می‌خورند و می‌برند و سر آن‌ها بی‌کلاه مانده است. این است که تحت تأثیر جو ذهنی خود قرار گرفته و سلسله تصمیمات اشتباهی می‌گیرند که نتیجه‌اش می‌شود ضرر.

چه کنیم که جزء این دسته افراد نباشیم؟

برای اینکه این اتفاق برایمان رخ ندهد، توصیه‌های زیر را جدی بگیریم:

  1. استراتژی معاملاتی داشته باشیم.
  2. دلایل خرید سهامی که به سبد خود اضافه می‌کنیم را یادداشت کنیم.
  3. مدیریت سبد را یاد بگیریم.
  4. در سکوت معامله کنیم.
  5. تحت تأثیر کسی قرار نگیریم.
  6. در عین حال که به حد ضررهای تعیین شده پایبند هستیم، صبور باشیم و به سرمایه‌گذاری خود زمان بدهیم.
  7. استراتژی خود را هرچه بیشتر به سمت معاملات با بازه زمانی میان‌مدت و بلندمدت هدایت کنیم.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *