پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » چقدر پول برای بورس مناسب است؟
چقدر پول؟

چقدر پول برای بورس مناسب است؟

همیشه برای شروع کار سرمایه گذاری در بورس، این پرسش ذهن سرمایه گذاران را به خود مشغول میکند که چقدر پول باید برای این کار در نظر گرفت؟

با توجه به طیف گسترده اشخاص از نظر وضعیت مالی و شرایط مختلف که میخواهند در بازار بورس سرمایه گداری کنند، هرگز نمیتوان پاسخ دقیقی به این پرسش ارائه کرد. اما اگر بخواهیم با توجه به اصول اولیه کار در بورس به فرمول واحدی برای میزان پول مورد نیاز دست یابیم باید به دنبال راهی برای کشف این فرمول باشیم.

همانطور که میدانید یکی از بزرگترین مزایای بازار سرمایه این است که با هر میزان پولی میتوان در آن فعالیت نمود. اما واضح است که منظور از طرح پرسش «چقدر پول برای بورس مناسب است؟» این است که علاوه بر حداقل میزان پول، حداکثر آن نیز در نظر گرفته شود. بنابراین برای کشف فرمول واحد باید این را مد نظر قرار داد.

چیزی که من به تجربه در این کار به آن رسیدم بر اساس یک فرض استوار است. به این شکل که هر فردی که میخواهد شروع به سرمایه گذاری در سهام نماید این پرسش را از خود بپرسد که اگر فرض کنم که کل این میزان سرمایه ای که قصد وارد کردن آن در بورس را دارم از بین برود یعنی ضرر ۱۰۰ درصدی داشته باشم آیا تغییری در سبک زندگی ام رخ خواهد داد یا خیر؟

سبک زندگی شامل تمام عادتها و هزینه های روزمره زندگی ست. به بیان ساده تر آیا ضرر کامل در بورس، زندگی مالی من را تحت تأثیر منفی قرار خواهد داد یا خیر. آیا من میتوانم بلافاصله پس از از دست دادن این پول، طبق روال سابق خرج کنم.

این فرض و این پرسش مخصوصا در ابتدای کار سرمایه گذاری که همه سرشار از انرژی مثبت و خوش بینی هستند و هنوز روزهای منفی و بد بازار را تجربه نکردند بسیار مهم است. بنابراین پاسخ پرسش «چقدر پول برای بورس مناسب است؟» این است که آنقدر که اگر زمین خوردید بتوانید بلافاصله سرپا شوید.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *