سه شنبه , ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
مشاور

مشاور خود را عوض نکنید

مشاور خود را بی دلیل عوض نکنید همان‌طور که پزشک خود را عوض نمی‌کنید.

ممکن است شما برای درمان یک بیماری خاص، نظر چندین پزشک و متخصص را جویا شوید اما همه ما در شرایط معمول یک پزشک معتمد داریم که در هنگام مبتلا شدن به یک بیماری به او مراجعه می‌کنیم.

درواقع تا زمانی که شما از یک شخص متخصص یا تحلیلگر و یا مشاور، جواب می‌گیرید هیچ دلیلی ندارد که هم‌زمان نظرات و تحلیل‌های چند مشاور دیگر را هم دنبال نموده و پیاده کنید. این با مطالعه و تحقیق شخصی فرق می‌کند. مشاور شما سهمی را برای خرید به شما معرفی می‌کند و شما نظر مشاور دیگری را در مورد آن جویا می‌شوید و درنهایت خودتان به یک جمع‌بندی و نتیجه‌گیری نائل می‌شوید. این کار کاملاً اصولی و درست است. اما اینکه هرکس را که دیدید و به شما سهمی را برای خرید پیشنهاد داد دعوتش را اجابت کنید، پس از مدتی سبدی از سهام خواهید داشت که ۲۹ تا سهم مختلف در آن قرار دارد! و این کاملاً مغایر با اصول مدیریت سبد است و درنهایت سود قابل قبولی نصیب شما نخواهد نمود.

اگر خودتان تحلیلگر نیستید از یک تحلیلگر مشورت بگیرید و یادتان باشد هر تحلیلگری شخصیت سرمایه‌گذاری خاص خود را دارد و قرار نیست همه تحلیلگران و متخصصان دقیقاً مثل هم نظر بدهند. همین موضوع در مورد پزشکان هم صدق می‌کند. معمولاً هیچ دو پزشکی حتی اگر تشخیصشان یکی باشد یک‌جور دارو تجویز نمی‌کنند. بنابراین فرض کنید ما به‌عنوان بیمار (کسی که پزشکی نمی‌داند) بخواهیم در یک زمان به گفته چند پزشک عمل کنیم. درنهایت برای یک بیماری معمولی باید یک دوجین دارو تهیه کنیم که معلوم نیست به چه میزانی و از کدامشان باید مصرف نماییم تا بیماریمان درمان شود. این کار جز اینکه بیشتر ما را گیج کند و از هدفمان دور کند خاصیت دیگری ندارد.

پس مشاور خود را هیچوقت بی دلیل عوض نکنید.  

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

۲ چرا نظرتان را برای ما نمی‌نویسید ؟

  1. سلام خسته نباشید من طبق توصیه شما سهام بفجر رو خرید کردم به تعداد ۵۰۰۰ تا مبلغ ۱۰۸۸ از اون موقع نزولی بود تا امروز با ۱۰۱۴۷ بسته شد، بنظرتون نگهدارم یا بزنم بیرون؟

    • صالح عزیزجهان

      با سلام جناب حامی

      ممنونم. اگر امروز قیمت سهم بالاتر از حد ضرر اعلام شده برای این سهم (۱۰۲۰۰ ریال) بسته نشد، روز کاری بعدی خارج شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *