پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » لطفا هرگز سبدگردانی نکنید!

لطفا هرگز سبدگردانی نکنید!

بارها شاهد این بودم که اشخاصی که خود، تجربه و دانش کافی در زمینه سرمایه‌گذاری ندارند اقدام به خرید و فروش سهام برای دیگران می‌کنند. اصطلاح علمی این کار سبد گردانی است. همان که مردم آن‌ را با عنوان “سرمایه از تو کار از من” می‌شناسند. انگیزه انجام این کار، کسب درآمد از درصدی از سودهای حاصله است که به دلیل محدودیت منابع شخصی امکان دریافت آن برای سرمایه‌گذار وجود ندارد.

اکیداً توصیه می‌کنم هرگز و در هیچ زمانی مبادرت به چنین کاری نکنید. این کار و همچنین کسب اعتبار برای خرید و فروش سهام، یک اشتباه محض است.

اصولاً در بازارهای مالی همیشه از یک فرمول ساده تبعیت کنید. آن فرمول ساده درواقع نسبت Risk / Riward است. همیشه قبل از هر کار و هر تصمیمی در بازارهای مالی، ابتدا این نسبت را محاسبه کنید. اگر حاصل این نسبت بیشتر از ۱ شد هرگز آن کار را انجام ندهید.

حاصل این نسبت برای سبدگردانی عددی است بسیار بیشتر از یک. متأسفانه افراد مخصوصاً در بازارهای صعودی فقط به سود فکر می‌کنند و از ضرر غافل می‌شوند. پیشنهاد می‌کنم پیش از اخذ چنین تصمیماتی لحظه‌ای به این فکر کنید که اگر جهت بازار خلاف آنچه انتظار دارید پیش برود چه اتفاقی می‌افتد. آیا می‌توانید بعد از شکست همچنان سرپا بایستید و به سرمایه‌گذاری ادامه دهید. ضرر دادن برای سرمایه شخصی نیز بسیار ناراحت‌کننده و فلج‌کننده است چه برسد به ضرر سرمایه دیگران که مسئولیتش به عهده ما است. این کار استرس بسیار زیادی را برای شما به همراه می‌آورد و استرس و نگرانی می‌تواند با سرعتی بار نکردنی شما را وارد چرخه‌ای از تصمیمات نادرست کند و سرانجام از پا دربیاورد.

سبدگردانی اصولاً فرآیندی ست که توسط اشخاص حقوقی شامل کارگزاری‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و … انجام می‌شود. این شرکت‌ها دو ویژگی مهم دارند که به احتمال زیاد شما فاقد آن هستید. اولاً آن‌ها کارکنان متخصص زیادی در اختیار دارند و دارای شناخت خوبی از بازارها هستند و ثانیاً منابع مالی گسترده‌ای در اختیار دارند که از آن‌ها در برابر مقاطع نزولی بازارها حمایت می‌کند. ضمناً اگر به پورتفوی این شرکت‌ها توجه کنید همیشه نزدیک به نیمی از سرمایه در اختیار خود را در بازارهای مطمئن و کم ریسک مانند اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *