پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » اصول موفقیت در بازار سهام » مغرور نشوید. هیچ‌وقت…….!
هیچ‌وقت مغرور نشوید

مغرور نشوید. هیچ‌وقت…….!

هر زمان با فردی برخورد می‌کنم که با افتخار از خرید سهامی صحبت می‌کند که اخیراً رشد داشته است و به همین دلیل با غرور و تکبر در خصوص بازار و اقتصاد خرد و کلان نظرات مبسوط ارائه می‌دهد می‌توانم به‌راحتی تشخیص دهم که این فرد نیز مانند بسیاری از افراد دیگر علیرغم ظاهر فریبنده‌اش! کاملاً مبتدی ست و در اول راه تحلیل بازار و سرمایه‌گذاری قرار دارد.

واقعیت این است که هیچ‌کس بزرگ‌تر از بازار نیست و دلایل متعددی در رشد قیمت یک سهم یا کالا نقش دارند که هرگز نمی‌توان تمام آن‌ها را رصد و پیشگویی کرد. ضمن اینکه همیشه عوامل و ریسک‌های سیستمی و اتفاقات غیرمترقبه، بازارهای مالی را تهدید می‌کنند، جو غالب و بستر اصلی کلیت یک بازار نیز نقش قابل ملاحظه‌ای در صعود یا نزول قیمت سهم‌های آن بازار ایفا می‌کند و اگر بخواهیم شناسایی و خرید یک سهم خوب را نتیجه بلوغ و حرفه‌ای بودن تحلیلگری خود بدانیم بنابراین در بازارهای نزولی و در زمان‌های چرخش بازارها از صعودی به نزولی مسئولیت سنگینی خواهیم داشت!

حال سؤال اینجاست که مغرور شدن جز آنکه حرص و لج دیگران را درمی‌آورد چه آسیبی به فرد مورد نظر می‌رساند؟! در پاسخ به این پرسش باید گفت مغرور شدن یک فرد در بلندمدت اثرات مخرب، جدی و غم‌انگیزی در وی خواهد داشت به‌گونه‌ای که باعث خواهد شد شخص نتواند دیدگاه درست و واقع‌بینانه‌ای داشته باشد و عدم موفقیت‌های آتی خود را به عوامل بی‌شماری نسبت دهد و به همین دلیل خود را به اسارت در شرایط و سرخوردگی مبتلا خواهد کرد.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *