پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
باور غلط

یک باور غلط

حتما زیاد شنیده اید که میگویند در زمان خرید یک سهم اگر آن سهم رشد زیادی نکرده باشد زمانی که بازار منفی میشود از ریزش قیمت در امان است و این باور را بعنوان دلیلی برای ریسک کم اینگونه سهمها قلمداد میکنند.

باید عرض کنم چنین باوری کاملا غلط است و هرگونه استراتژی معاملاتی که بر این اساس اتخاذ شود محکوم به شکست خواهد بود. ممکن است گاها و در مورد بعضی از سهمها این اتفاق بیفتد که آن هم ارتباطی با مقوله فوق ندارد و در عین حال قابل تعمیم به کل بازار هم نیست.

رشد یا ریزش قیمت سهام شرکتها به عوامل گوناگونی بستگی دارد و ریزش قیمتها در بازار، بیشتر سهمهای بازار را درگیر میکند. چه آنهایی که رشد زیادی داشته اند چه آنهایی که رشد چندانی نداشته اند.

۲ دلیل را میتوان بعنوان رد باور فوق عنوان نمود:

۱- ریسک با فاصله قیمتی سهم از سطوح حمایتی خود ارتباط دارد.

باور فوق را میتوان به این شکل تغییر داد که هرچه فاصله قیمتی سهمی از حمایت قدرتمند خود کمتر باشد، دارای ریسک کمتری است و بالعکس.

بنابراین ممکن است سهام شرکتی رشد خوبی داشته باشد اما در طول مسیر رشد خود حمایتهای مستحکمی ساخته باشد. یا سهام شرکتی رشد چندانی نداشته باشد ولی نزدیکترین حمایت آن سهم متزلزل باشد.

۲- سهامی که رشد داشته خوب بوده و سهامی که رشد نداشته بد بوده!

بطور عامیانه باید گفت شرکتی که اخیرا سهامش رشد خوبی را در بازار تجربه کرده حتما سهام خوبی بوده و شرکتی که سهامش رشدی نداشته یا بد بوده و یا هنوز نیازمند زمان است تا خوب شود.

با پذیرش این اصل اگر فرض کنیم که کلیت بازار به هر دلیلی منفی شود همانگونه که نمیشود گفت خوبی یک سهم به یکباره تبدیل به بدی میشود، نمیتوان به این جمعبندی رسید که سهام بد هم وضعیت خود را حفظ میکند و بدتر نمیشود.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *