پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه » سرمایه‌گذاری » مدیریت سبد » ۲۱ نکته درباره مدیریت سبد (قسمت دوم)
مدیریت سبد

۲۱ نکته درباره مدیریت سبد (قسمت دوم)

در ادامه قسمت اول مدیریت سبد، به نکات زیر اشاره میکنم:

۸- تعداد بهینه سهم در یک سبد، بین ۳ تا ۵ سهم است با هر میزان نقدینگی. رجوع کنید به مطلب «یک سبد خوب، چند سهم دارد؟».

۹- بسیاری از مواقع پیش می آید که یک موقعیت خرید ایده آل برای یک سهم بوجود می آید اما ما تمام نقدینگی خود را از قبل سرمایه گذاری کرده ایم. برای جلوگیری از این وضعیت، کل سرمایه خود را یکجا و در یک زمان وارد نکنیم و این فرآیند را حتی اگر بازار، صعودی است، به تدریج انجام دهیم.

۱۰- همیشه بیشتر از نصف سبد خود را به سهمهای با بنیادی قوی اختصاص دهیم. برای کشف اینگونه سهمها باید به فاندامنتالیست ها رجوع کنیم.

۱۱- در روندهای صعودی بازار، سهامی را خریداری کنیم که قدرت نسبی بالا دارد و در روندهای نزولی، سهامی را بفروشیم که قدرت نسبی پایین دارد. قدرت نسبی، مقایسه رشد قیمتی یک سهم با سایر سهام شرکتهای همگروهش در صنعت و یا یک صنعت با کل بازار در یک دوره زمانی است. منبع: کتاب «چگونه در بازارهای مالی موفق بمانیم».

۱۲- استراتژی معاملاتی داشته باشیم. برای دریافت معنی استراتژی معاملاتی، رجوع کنید به مطلب «استراتژی معاملاتی به زبان ساده».

۱۳- به حد ضرر تعیین شده پایبند باشیم و هرچه سریعتر از معامله ای که وارد ضرر شده است خارج شویم. گاهی پیش می آید که چندین دفعه اقدام به خرید سهام میکنیم و سهام خریداری شده، حد ضرر خود را میشکند. شاید از هر ۴ خریدی که انجام می دهیم ۳ تای آنها به این وضع دچار شود. اشکالی ندارد. نباید از فروش سهامی که حد ضرر خود را شکسته بترسیم. ما با همان یک خرید درست، میتوانیم همه ضررهای خریدهای اشتباه خود را جبران کنیم. پس یک اشتباه (خرید سهام بد) را با اشتباهی بزرگتر (نگهداری سهام بد) بدتر نکنیم.

۱۴- همانطور که به یک سهم خریداری شده، مهلت قیمتی میدهیم (حد ضرر)، مهلت زمانی هم بدهیم. در پیشنهاد خرید سهام در بخش امروز چی بخرم؟ سایت، این مطلب رعایت شده است.

درباره نویسنده: صالح عزیزجهان

من صالح عزیزجهان، از تابستان سال ۱۳۸۸ به‌طور حرفه‌ای یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی رو به‌صورت خودآموز آغاز کردم و تا امروز در حال مطالعه این علم هستم. همیشه دلم میخواد چیزی رو که به نظرم درسته با دیگران هم در میون بذارم. برای ارتباط با من و یا مشاوره و پرسش و پاسخ، اطلاعات خود را در بخش «تماس با ما» ثبت کنید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *